800 plus tylko dla uczących się w polskich szkołach? Nic bardziej mylnego
Poseł Grzegorz Płaczek przypomniał na X (dawniej Twitter) słowa minister edukacji Barbary Nowackiej (Koalicja Obywatelska) z sierpnia 2024 roku, gdy powiedziała, że "nie ma możliwości, żeby dziecko ukraińskie otrzymywało świadczenie, nie chodząc do szkoły". Jak się okazało, przepisy ograniczające świadczenie 800 plus w życie jeszcze nie weszły.
- Świadczenie 800 plus nadal i nieprzerwanie jest wypłacane rodzicom ukraińskich dzieci nawet wtedy, gdy nie uczą się w polskim systemie i nie mieszkają w Polsce (bowiem tej kwestii polskie państwo skutecznie nie kontroluje)! A jeśli ktoś chce nadal manipulować opinią publiczną – odsyłam do pisma z ZUS, które otrzymałem w odpowiedzi na moją interwencję poselską - napisał na X Grzegorz Płaczek.
Jak wynika z pisma, które poseł otrzymał od ZUS, zmiany dotyczące przyznawania 800 plus ukraińskim dzieciom w Polsce zaczną obowiązywać dopiero od okresu świadczeniowego rozpoczynającego się od 1 czerwca 2025 roku.
- Oznacza to, że Polska nadal wypłaca 800 plus ukraińskim uczniom bez względu na to, czy mieszkają w Polsce, oraz czy uczą się w polskich szkołach, wydając miliardy złotych polskich podatników - grzmiał Płaczek na X.
Pierwotnie zapowiadano wycofanie 800 plus dla nie uczących się w polskich szkołach od 1 września 2024 roku
Co ciekawe, jeszcze niedawno faktycznie informowano opinię publiczną, że od 1 września 2024 roku mieszkające w Polsce dzieci z Ukrainy muszą być objęte obowiązkiem szkolnym, aby otrzymywać świadczenie 800 plus.
- Nasi poprzednicy nie zadbali, żeby publiczne pieniądze były dobrze alokowane. Ci, którzy z nich korzystali, często już w Polsce nie mieszkali - mówiła wtedy Barbara Nowacka.
Od tej zasady był jednak jeden wyjątek. W roku szkolnym 2024/2025 uczniowie w klasie programowo najwyższej w szkole w ukraińskim systemie oświaty nie będą objęte obowiązkiem uczęszczania do polskich szkół i mogą dokończyć edukacje w formule online.
Polecany artykuł: