Abonament RTV. Kto powinien spodziewać się kontroli?
Rozpoczęły się oficjalne kontrole płatności abonamentu oraz rejestracji odbiorników. W związku ze znacznym zainteresowaniem ze strony mediów, przedstawiciele Poczty Polskiej postanowili udostępnić komunikat zatytułowany "Abonament RTV: obalamy mity, przedstawiamy fakty", który rozwiewa wszystkie wątpliwości. Z artykułu dowiadujemy się między innymi, że listonosz nie jest upoważniony do przeprowadzania kontroli, a liczba zatrudnionych kontrolerów ogranicza się do kilkudziesięciu osób.
Artykuł informuje również, że odbiornik telewizyjny należy zarejestrować, nawet jeśli jego głównym przeznaczeniem jest korzystanie z platform streamingowych typu Netflix czy HBO. Twórcy komunikatu zdradzili również, kto powinien spodziewać się kontroli. Okazuje się, że kontrolerzy Poczty Polskiej skupiają się na kontrolowaniu firm oraz instytucji - a nie osób prywatnych.
Ile wynosi opłata abonamentowa w 2024 roku?
Od 1 stycznia 2024 roku opłata za sam odbiornik radiowy wynosi 8,70 zł. Jeśli posiadamy także telewizor, za abonament RTV trzeba płacić 27,30 zł. Opłaty należy wnosić do 25. dnia miesiąca. Wszyscy, którzy zapłacą z góry na więcej miesięcy, mogą skorzystać ze zniżki. Najsurowsza kara za brak rejestracji odbiornika i niepłacenie abonamentu RTV to 30-krotność jego miesięcznej wysokości.
Abonament RTV 2024. Te osoby są zwolnione z opłat
Istnieją osoby, które są zwolnione z uiszczania opłaty abonamentowej. Zaliczają się do nich osoby:
- które ukończyły 75 rok życia
- zaliczające się do I grupy inwalidzkiej
- weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi
- wszyscy, którzy ukończyli 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia