abonament

i

Autor: Tomasz Radzik/Super Express; Shutterstock

Abonament RTV

Skarbówka zgarnie z konta 100 zł! Zmiany w abonamencie RTV dotkną nas wszystkich

2024-07-30 7:33

Jan Dworak, były prezes TVP, wraz z grupą ekspertów opracował propozycję nowej ustawy o mediach publicznych. Zgodnie z nimi, finansowanie Telewizji Publicznej i Polskiego Radia miałoby pochodzić z opłaty audiowizualnej, pobieranej razem z podatkiem dochodowym przez skarbówkę. Składka na media publiczne wyniosłaby według wstępnych wyliczeń 8-9 zł.

Koniec abonamentu RTV w Polsce? Będzie nowa opłata

Dworak podkreśla, że TVP nie powinna konkurować z firmami komercyjnymi o budżety reklamowe, co wpływa negatywnie na jakość programów. Projekt zakłada ograniczenie reklam w mediach publicznych i stopniowe zmniejszanie ich obecności na rynku reklamowym. Ekspertowi zależy na odpowiednim modelu finansowania, który zapewni niezależność mediów publicznych od wpływów politycznych.

Przypominają również o wyrokach Trybunału Konstytucyjnego, które podkreślają konieczność zapewnienia środków finansowych z budżetu państwa dla TVP i PR. Dworak stwierdza, że telewizja publiczna może być finansowana z reklam, ale w ograniczonym stopniu, głównie w sytuacjach nieuniknionych. Projekt przewiduje także symulację stopniowego ograniczania udziału mediów publicznych na rynku reklamowym. W Polsce obowiązuje abonament rtv, ale wpływy z niego maleją.

Zwolnienia z opłaty

Projektowane zmiany zakładają dwuetapowe finansowanie mediów publicznych: początkowo z budżetu państwa, a później z powszechnej składki audiowizualnej. Autorzy projektu zaznaczają, że w razie niedostatecznych środków z tej składki, dofinansowanie miałoby pochodzić z budżetu państwa. Dworak podkreśla, że media publiczne są obecnie krytykowane, i proponuje, aby przez pierwsze lata przekształceń utrzymano finansowanie z budżetu państwa, dostosowane do rzeczywistych potrzeb. Projekt zakłada, że składkę audiowizualną ponosiliby podatnicy i firmy, a wysokość jej byłaby corocznie waloryzowana. Przedsiębiorcy płaciliby jej wielokrotność, a organizacje pozarządowe również.

Zwolnienia z opłaty przewidziano dla osób o niskich dochodach, z dysfunkcjami, bezrobotnych, pobierających rentę oraz tych, których dochód nie przekracza minimalnego wynagrodzenia, z wyjątkiem przedsiębiorców i rolników. Autorzy projektu sugerują zwolnienia dla osób powyżej 75. roku życia, dzieci do 26. roku życia oraz osób uczących się.

QUIZ PRL. Czy poradziłbyś sobie w PRLu?
Pytanie 1 z 15
Z wyjazdu na saksy przywiozłeś dolary. Gdzie ją wymienisz?
QUIZ PRL. Czy poradziłbyś sobie w Polsce Ludowej. Kombinuj, a zdobędziesz komplet punktów
Pieniądze to nie wszystko Sławomir Dudek
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze