Senior, abonament RTV

i

Autor: Shutterstock(2)

Zniżki dla seniorów

Abonament RTV. Czy seniorzy stracą prawo do ulgi?

2024-10-11 10:30

Rząd ma w planie reformę abonamentu RTV. Jak pisze „Dziennik Gazeta Prawna”, zmiany mogą mieć konsekwencje dla seniorów korzystających z ulg. Planowane reformy mogą wejść w życie najwcześniej w 2026 r., ale do tego czasu emeryci i renciści muszą uważać na pułapki zawarte w przepisach.

Abonament RTV. Kto ma prawo do zniżek?

Obecnie abonament RTV jest uregulowany przepisami ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych. Zgodnie z nimi, seniorzy mają prawo do zwolnienia w opłacaniu daniny, jeśli spełnią odpowiednie kryteria. Są to:

* osoby, które ukończyły 75 rok życia,

 * osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej,

* weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,

* osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Aby skorzystać z tych zwolnień, osoby uprawnione muszą złożyć odpowiednie dokumenty potwierdzające spełnienie warunków w placówkach Poczty Polskiej​

Wdowy i wdowcy mogą stracić prawo do ulgi w abonamencie RTV

Jak pisze "DGP" - przejście z własnej emerytury na rentę rodzinną po zmarłym małżonku, może spowodować utratę zwolnienia z opłaty abonamentu RTV. Obecne przepisy nie uwzględniają renty rodzinnej jako świadczenia uprawniającego do zwolnienia z abonamentu. To oznacza, że osoba pobierająca rentę rodzinną nie jest uprawniona do zwolnienia, nawet jeśli wcześniej była zwolniona. Osoba ubiegająca się o zwolnienie musi przedstawić Poczcie Polskiej aktualną wysokość swojej emerytury.

Abonament RTV w przypadku renty wdowiej

Od 1 stycznia 2025 r. wprowadzona zostanie nowa renta wdowia, która umożliwi łączenie emerytury z dodatkowym świadczeniem po zmarłym małżonku. W ramach tych zmian: wdowy i wdowcy będą mogli pobierać jedno świadczenie w pełnej wysokości oraz drugie w wysokości 15 proc., suma obu świadczeń nie może przekroczyć trzykrotności minimalnej emerytury. Wysokość renty wdowiej może wpłynąć na zwolnienie z opłacania  abonamentu RTV. Osoby, które wcześniej korzystały ze zwolnienia z uwagi na niskie świadczenie, mogą po dodaniu renty wdowiej stracić to prawo.

Ważne jest, aby wdowy i wdowcy pamiętali o tych zmianach,  bo w efekcie mogą zostać obciążeni zaległościami za nieuiszczony abonament, a w przypadku niewywiązania się z płatności  grozi im zajęcie świadczenia przez urząd skarbowy. 

QUIZ PRL. PRL-owski rebus. Czy dasz radę rozszyfrować te nazwy? Młodzież polegnie już na 3. pytaniu
Pytanie 1 z 15
Co to były "teksasy"?
QUIZ PRL. PRL-owski rebus. Czy dasz radę rozszyfrować te nazwy? Młodzież polegnie już na 3. pytaniu
Pieniądze to nie wszystko Witold Orłowski

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze