Agata Młynarska omal nie straciła pieniędzy z bankowego konta. Ostrzega przed oszustami

2021-04-19 7:36 Agnieszka Grotek Łukasz Trybulski
Agata Młynarska
Autor: Instagram Agata Młynarska

Agata Młynarska dostała podejrzaną wiadomość sms. O mały włos nie straciła pieniędzy z bankowego konta. O co chodzi? Internetowi oszuści wysyłają fałszywą wiadomość SMS z informacją o zatrzymaniu przesyłki przez służby celne, a ofiara przekierowywana jest do strony ze szkodliwym oprogramowaniem. Kliknięcie w link w wiadomości "Twoja paczka została zatrzymana przez służby celne" skutkuje pobieraniem złośliwej aplikacji mobilnej. Finał może być okrutny. Celem tej aplikacji jest kradzież pieniędzy z konta bankowego ofiary.

Agata Młynarska omal nie straciła pieniędzy z bankowego konta. O sprawie poinformowała na Instagramie: "Ostrzegam Was! Nie otwierajcie tych linków! To jest wirus, który czyści konto bankowe. Przede wszystkim, jak czytam, działa na androidzie. iPhone podobno ma taryfę ulgową, ale zapewne do czasu! Odruchowo już byłam bliska kliknięcia, ale czujnie zapytałam męża, czy czeka na jakąś paczkę? Moja już dotarła- wkrótce się nią pochwalę. Tak, że ku przestrodze!". Młynarska jest jednym z wielu adresatów takiej podejrzanej wiadomości. Co należy zrobić, by nie paść ofiarą oszustów? Jeśli już klikniemy w podejrzany link w wiadomości sms o paczce, to trzeba działać bardzo szybko. W pierwszej kolejności trzeba odinstalować złośliwą aplikację. Następnie informujemy bank o zaistniałej sytuacji, ale uwaga - najlepiej zrobić to z poziomu innego urządzenia - czytamy w serwisie dobreprogramy.pl. Również powinniśmy - przynajmniej czasowo lub całkowicie, zablokować karty płatnicze z których korzystamy w bankowości internetowej i na co dzień. Nawet jeśli od momentu kliknięcia w podejrzany link w SMS-ie nie logowaliśmy się do banku z "zarażonego" urządzenia. Na koniec warto przywrócić ustawienia fabryczne w smartfonie i przeskanować telefon za pomocą aktualnego oprogramowania antywirusowego. 

E-polska: wpływ pandemii na cyfryzację
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze