Nie klikaj w link w tych SMS-ach! Oszuści wyczyszczą Twoje konto bankowe

i

Autor: pixabay Nie klikaj w link w tych SMS-ach! Oszuści wyczyszczą Twoje konto bankowe

Nie klikaj w link w tych SMS-ach! Oszuści wyczyszczą Twoje konto bankowe

2021-04-16 11:56

Internetowi oszuści wysyłają fałszywą wiadomość SMS z informacją o zatrzymaniu przesyłki przez służby celne, a ofiara przekierowywana jest do strony ze szkodliwym oprogramowaniem. Kliknięcie w link w wiadomości "Twoja paczka została zatrzymana przez służby celne" skutkuje pobieraniem złośliwej aplikacji mobilnej, której celem jest kradzież pieniędzy z konta bankowego ofiary.

SMS o podejrzanej treści

- UWAGA! Oszuści rozsyłają fałszywe SMS-y podszywające się pod firmę DHL i informujące o zatrzymaniu przesyłki. W rzeczywistości ofiara trafia na stronę ze szkodliwym oprogramowaniem #Flubot Zachowajcie ostrożność i zgłaszajcie podejrzane wiadomości na http://incydent.cert.pl - ostrzega przed internetowymi oszustami CERT Polska, zespół powołany do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci.

Niestety łatwo się nabrać na pułapkę zastawioną przez oszustów, ponieważ internetowe zamówienia są na porządku dziennym - szczególnie w czasie pandemii koronawirusa. Linki dołączone w wiadomości SMS kierują nas na fałszywe strony znanych firmy kurierskiej – DHL czy FedEx.

Spis powszechny 2021. Jak wygrać Toyotę Yaris w loterii. Kluczowe zasady

Co się stanie, jeśli otworzymy podejrzany link w SMS-ie?

W takim przypadku należy minimalizować szkody i działać bez zbędnej zwłoki. W pierwszej kolejności trzeba odinstalować złośliwą aplikację. Następnie informujemy bank o zaistniałej sytuacji, ale uwaga - najlepiej zrobić to z poziomu innego urządzenia - czytamy w serwisie dobreprogramy.pl. Również powinniśmy - przynajmniej czasowo lub całkowicie, zablokować karty płatnicze z których korzystamy w bankowości internetowej i na co dzień. Nawet jeśli od momentu kliknięcia w podejrzany link w SMS-ie nie logowaliśmy się do banku z "zarażonego" urządzenia. Na koniec warto przywrócić ustawienia fabryczne w smartfonie i przeskanować telefon za pomocą aktualnego oprogramowania antywirusowego. 

Sonda
Czy dostałeś/aś SMS o treści: "Twoja paczka została zatrzymana przez służby celne"?
Nigeryjscy oszuści wyłudzali od zauroczonych Polek pieniądze. Kobiety straciły 420 tysięcy złotych
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze