„Państwo pomaga przedsiębiorcom”. Ułatwienia w kredycie na innowacje technologiczne

2020-03-26 0:00 Materiał Partnerski
Akcja „Państwo pomaga przedsiębiorcom”.  Ułatwienia w kredycie na innowacje technologiczne
Autor: Shutterstock

Zmiany w unijnym kredycie na innowacje technologiczne to kolejna propozycja do rządowego pakietu antykryzysowego. W planach są wyższa premia technologiczna, możliwość pokrycia wkładu własnego i więcej wydatków podlegających refundacji.

Ułatwienia mają pomóc firmom, by utrzymały produkcję i miejsca pracy, a także – jeśli tylko to możliwe – by nie rezygnowały ze swoich planów inwestycyjnych. Zmiany dotyczące kredytu na innowacje technologiczne zostały zgłoszone przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej do projektu rządowej tarczy antykryzysowej dla przedsiębiorców. Za wdrażanie kredytu na innowacje technologiczne odpowiada Bank Gospodarstwa Krajowego, a pieniądze pochodzą z unijnego programu Inteligentny Rozwój.

Planowane zmiany w premii technologicznej

– Najważniejsze zmiany, z których skorzystają firmy, to m.in. zniesienie ograniczenia kwoty premii technologicznej, teraz będzie to nawet więcej niż 6 milionów złotych, czy rozszerzenie i uszczegółowienie katalogu wydatków kwalifikowanych projektu, obok kosztów zakupu, montażu i uruchomienia nowych albo używanych środków trwałych, będzie możliwość refundacji kosztów ich transportu – mówi Małgorzata Jarosińska- -Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

W projekcie pojawił się także pomysł zniesienia wymogu innowacyjności efektów projektu w skali kraju oraz możliwość przeznaczenia kredytu technologicznego na pokrycie wkładu własnego dotyczącego kosztów kwalifikowanych projektu, co obecnie nie jest możliwe.

Propozycje zmian to efekt współpracy ministerstwa z ekspertami BGK. – Naszą rolą jest inicjowanie rozwiązań systemowych, czyli takich, które służą przedsiębiorcom i jednocześnie oddziałują na sektor finansowy. W obecnej sytuacji gospodarczej, związanej z dużą niepewnością wielu firm, takie działania są szczególnie ważne – mówi Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK.

Więcej czasu na złożenie wniosku o premię technologiczną

Jest także dobra wiadomość dla przedsiębiorców, którzy zamierzają wnioskować o premię technologiczną jeszcze w trwającym naborze. Terminu przyjmowania wniosków został wydłużony do 24 czerwca.

– Pierwotnie nabór kończyłby się pod koniec kwietnia. Wnioskodawcy będą mieli też więcej czasu na podpisanie umowy kredytowej (wydłużenie z 30 do 60 dni od uzyskania promesy kredytu) oraz na dostarczenie dokumentów środowiskowych i pozwolenia na budowę (z 10 do 12 miesięcy od uzyskania promesy). Mając na względzie zdrowie i bezpieczeństwo wnioskodawców i ekspertów oceniających wnioski, ich spotkania (tzw. panele eksperckie) będą mogły się odbywać za pośrednictwem telekonferencji – czytamy w komunikacie banku.  Dotychczas BGK wypłacił MŚP w formie premii technologicznej w sumie ponad 1 mld 135 mln zł.

Informacje o aktualnym wsparciu dla firm możesz sprawdzić na www.bgk.pl

BGK patron
Autor: Materiały Prasowe
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze