Alec Baldwin

i

Autor: ANGELA WEISS/AFP/East News Alec Baldwin

Alec Baldwin zastrzelił człowieka. Jakie odszkodowanie za śmierć na planie filmowym?

2021-10-22 13:16

Alec Baldwin na planie filmowym zastrzelił z rekwizytu operatorkę. W rękach amerykańskiego aktora i producenta filmowego Aleca Baldwina podczas kręcenia westernu wystrzelił pistolet–rekwizyt. Zginęła operatorka, a reżyser został ranny. Rzecznik Baldwina przekazał, że na planie miał miejsce nieszczęśliwy wypadek, związany z rekwizytem z nabojami. Jaką odpowiedzialność poniesie aktor?

Na planie westernu "Rust" kręconego w stanie Nowy Meksyk, z udziałem znanego aktora Aleca Baldwina, doszło w czwartek do śmiertelnego postrzelenia 42-letniej kobiety. Druga osoba została ranna. Według wstępnych ustaleń policji osoby te zostały przypadkowo postrzelone przez Baldwina.

Alec Baldwin zastrzelił kobietę na planie

42-letnia autorka zdjęć do filmu „Rust” Halyna Hutchins trafiła do szpitala uniwersyteckiego w Nowym Meksyku, gdzie stwierdzono jej zgon. 48-letni reżyser Joel Souza odniósł obrażenia i jest pod opieką lekarzy z Regionalnego Centrum Medycznego im. Christusa St. Vincenta.

Lokalne media podały, że „Alec Baldwin był widziany we łzach przed biurem szeryfa”.

„Bliższe okoliczności zdarzenia pozostają na razie niejasne (…). Popieramy pełne śledztwo w tej tragicznej sprawie” – przekazano w oświadczeniu Międzynarodowej Gildii Autorów Zdjęć Filmowych.

Hutchins pochodziła z Ukrainy, dorastała w sowieckiej bazie wojskowej za kołem podbiegunowym. Studiowała dziennikarstwo w Kijowie. Ukończyła szkołę filmową w Los Angeles. W 2019 roku amerykański magazyn Cinematographer nazwał ją „wschodzącą gwiazdą kina”.

Śmierć na planie filmu "Rust". Alec Baldwin postrzelił dwie osoby. Płacz gwiazdora

Pomylił żubra z dzikiem i go zastrzelił! Jest wyrok dla leśniczego z Łobza. "Żubr jak koń. Jaki jest, każdy widzi"

Śmierć na planie: Jakie odszkodowanie?

Tragiczny wypadek na planie "Rust" to niestety nie wyjątek. Nawet w ostatnich latach na planach filmów ginęli ludzie. Według Associated Press, od 1990 roku na amerykańskich planach filmowych zginęły 43 osoby, a ponad 150 doznało obrażeń zmieniających życie. Do tej pory jedną z najczarniejszych kart w historii Hollywood jest realizacja kultowego filmu "Kruk" Alexa Proyasa. Na planie zamiast bezpiecznego rekwizytu znalazł się prawdziwy pistolet, nabity prawdziwą amunicją. Odtwórcę głównej roli Brandona Lee (syna Bruce'a Lee) kosztowało to życie.

Prokurator uznał, że do śmierci przyczyniły się zaniedbania na planie. Kara zapłacona przez producentów wyniosła ostatecznie zaledwie 55 tysięcy dolarów. Film zarobił ponad 50 milionów dolarów. 

Jak podała w październiku 1993 roku gazeta "Chicago Tribune" matka aktora złożyła przeciwko studiu pozew. Ostatecznie Linda Lee poszła na ugodę, po której wypłacono jej nieujawnioną sumę pieniędzy. Często jednak osoby poszkodowane na planach filmowych mają problemy z uzyskaniem odszkodowania.

- Jak pokazuje ten przypadek, nie tylko kaskaderzy są w niebezpieczeństwie. Członkowie ekipy, a czasem także aktorzy, odnoszą obrażenia lub giną w wyniku wypadków z udziałem sprzętu, upadków i wielu innych zdarzeń, które mogą pójść źle na planie filmowym. Często te tragiczne wypadki trafiają do wiadomości publicznej tylko wtedy, gdy dotyczą aktora, jak na przykład Vica Morrowa, który zginął w 1982 roku w wypadku helikoptera na planie filmu "Strefa mroku". Brandon Lee, syn gwiazdy sztuk walki Bruce'a Lee, został przypadkowo zastrzelony na planie filmu "The Crow" w 1993 roku - napisała w komentarzu kancelaria prawnicza Gammon McFall and Villarreal.

Jak napisali prawnicy, istnieje tylko kilka rodzajów spraw, w których pracownicy mogą pozwać studio lub producentów. Jeden z prawników z branży rozrywkowej zauważa, że dla studiów, wysokie koszty opóźnień w produkcji spowodowanych wypadkiem mogą być większą zachętą do poprawy bezpieczeństwa na planie niż grzywny i kary.

O skali problemu może świadczyć to, że wiele kancelarii prawniczych zachęca do kontaktu właśnie pracowników branży filmowej, którzy mają problem z uzyskaniem odszkodowania.

Sonda
Alec Baldwin postrzelił dwie osoby na planie filmowym
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze