Niemowlę

i

Autor: Pixabay Jakie są warunki przyznania świadczenia?

Alimenty natychmiastowe i wyższe kwoty! Pieniądze już po 14 dniach

2022-05-23 11:45

Nadchodzą wielkie zmiany w świadczeniach alimentacyjnych. Aby usprawnić procedury uzyskania świadczeń pieniężnych na rzecz małoletniego, ustawodawca wprowadza alimenty natychmiastowe. Ich wysokość ma być uzależniona od minimalnego wynagrodzenia. Jak wygląda procedura? Kto jest uprawniony do ich otrzymania?

Czym są alimenty natychmiastowe?

Alimenty to jedno z obligatoryjnych świadczeń, które przysługuje każdemu dziecku w sytuacji, gdy jego rodzice nie prowadzą wspólnego gospodarstwa domowego. Obowiązujące przepisy przewidują wszczęcie w tej sprawie postępowania sądowego. Te natomiast może się przedłużać. Aby tego uniknąć wprowadzone zostaną alimenty natychmiastowe. Mają one na celu przyspieszenie wypłacenia środków dla dziecka bez długotrwałego oczekiwania na rozstrzygnięcie sądowe. Cel takiego działania jest oczywisty - aby nie pogorszyły się jego warunki życia.

Przy pozwie o to świadczenie wystarczy tylko odpis aktu urodzenia dziecka i składa się go do sądu na uproszczonym, z góry określonym formularzu, który ma być dostępny w internecie. Czas rozpatrzenia wniosku o alimenty natychmiastowe wynosi 14 dni od jego wniesienia i skutkiem jego rozstrzygnięcia ma być wydanie nakazu zapłaty alimentów, który należy natychmiast wykonać

EKG 2022. Polska 2050 Paweł Borys, Czy Polska zbankrutuje przez wojnę?

Alimenty natychmiastowe. W jakiej wysokości można je uzyskać?

Wysokość alimentów natychmiastowych ma być uzależniona od minimalnego wynagrodzenia. Od stycznia 2022 roku wynosi ono 3010 zł brutto. Jak podaje "Fakt" alimenty w wysokości 21 proc. minimalnego wynagrodzenia w przypadku jednego dziecka - to ok. 630 zł. Alimenty w wysokości 19 proc. minimalnego wynagrodzenia na każde dziecko w przypadku dwóch dzieci tych samych rodziców - czyli w 2022 roku ok. 1140 zł.

17 proc. minimalnego wynagrodzenia to stawka na każde z trzech dzieci - około 1530 zł. 15 proc. minimalnego wynagrodzenia na każde z czworga - ok. 1800 zł, a 13. proc. na każde z pięciorga i więcej dzieci, a więc ok. 1950 zł i po ok. 390 zł na każde następne.

Sonda
Znasz kogoś, kto musi płacić alimenty?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze