Piotr Patkowski

i

Autor: Wojciech Strozyk / Reporter Piotr Patkowski zapowiada przedłużenie tarczy antyinflacyjnej

Koniec WIBOR-u bliski? Wiceminister Patkowski typuje WIRD i Polonię zamiast WIBOR. Kredytobiorcy mają zyskać nawet 1 mld zł

2022-05-23 7:30

Stawka WIBOR, od której zależy m.in. wysokość kredytów hipotecznych, ma zostać zastąpiona nowym wskaźnikiem. Wiceminister Piotr Patkowski w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej typuje na następcę WIBOR-u wskaźnik WIRD i Polonię. I dodaje, że bez względu na to, jaki to będzie wskaźnik, oszczędności dla kredytobiorców wyniosą nawet około miliard złotych.

Co zamiast WIBOR-u? "Wskaźnik WIRD lub Polonia typowane na następcę

Patkowski: Kluczowe dla nas są kredyty hipoteczne. WIRD (typowany na następcę WIBOR) wynosi dziś ok. 4,7 proc., gdy WIBOR to ponad 6,45 proc. – korekta zapewne będzie zbliżona do obecnej różnicy między tymi wskaźnikami – powiedział wiceminister finansów Piotr Patkowski w wywiadzie dla poniedziałkowego (23 maja) "DGP". WIRD i Polonia zamiast stawki WIBOR? Co wiemy o nowych wskaźnikach?

-Z punktu widzenia prawa mamy dwa wskaźniki. Pierwszy to zamiennik do umów już obowiązujących, niezależnie od tego kiedy zostały zawarte. Ustawa reguluje właśnie procedurę wyznaczania zamiennika. Drugi to tzw. wskaźnik alternatywny, którego nie wyznacza w procedurze minister finansów, tylko robi to GPW Benchmark. To on ma objąć umowy, które dopiero będą zawarte. Tak więc musi być wydany i zamiennik, i wskaźnik alternatywny. To nie znaczy, że będą dwa wskaźniki. Faktycznie będzie jeden, ale wyznaczany w różnych procedurach – powiedział wiceminister finansów Piotr Patkowski w rozmowie z "DGP".

Dodał, że w tej sprawie mają być szerokie konsultacje i że w ustawie została zapisana procedura awaryjna na wypadek, gdyby nie udało się porozumieć co do zamiennika. Wtedy – według Patkowskiego - obowiązywać będzie stawka referencyjna Polonia. "To jednak plan B. Mam nadzieję, że osiągniemy kompromis. Bez względu na to, jaki to będzie wskaźnik, oszczędności dla kredytobiorców wyniosą nawet o około miliard złotych" – dodał Patkowski.

Paulina Matysiak – Pieniądze to nie wszystko

Przyznał, że zgodnie z prawem rząd jest zobowiązany do dodania spreadu korygującego, który spowoduje, że ekonomiczna wartość umowy sprzed wystąpienia tych zamienników i po nim pozostanie na podobnym poziomie. Na pytanie, czy skoro wskaźnik WIRD, typowany na następcę WIBOR, wynosi ok. 4,7 proc., a WIBOR 6,45 proc., to o tyle obniżyłyby się raty kredytów, Patkowski odpowiedział, że "tak, co do zasady, bo to wynika z różnicy między wskaźnikami".

Czytaj również: Prawie nikogo nie stać na mieszkanie. Zdolność kredytowa Polaków zmniejszyła się o połowę

-Nie oznacza to jednak, że spread obejmie jakąś jedną datę, na przykład 31 grudnia 2022 roku. Obejmie on szerszy okres i określi tzw. datę zdarzenia regulacyjnego. Jeżeli popatrzymy na różnicę pomiędzy WIBOR a innymi wskaźnikami, to zauważymy, że rozwarstwienie pojawiło się dopiero w ostatnich miesiącach. Natomiast gdybyśmy przyjęli na przykład pięć ostatnich lat, to spread wcale nie był taki wysoki. Będziemy o tym rozmawiać z KNF i GPW Benchmark i chcielibyśmy, by spread nie obejmował tylko różnicy liczonej przez jeden miesiąc czy dwa kwartały, tylko przez dłuższy okres – dodał wiceminister finansów.

-Oczywiście do tego dojdzie wspomniany spread, ale liczony – jak mówiłem – na podstawie dłuższego okresu, na przykład pięciu lat – powiedział wiceminister finansów w rozmowie opublikowanej w poniedziałkowej "DGP".

Sonda
Czy będziesz starał się przez wysokie oprocentowanie o niższe raty kredytu?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze