Joe Biden na Placu Zamkowym

i

Autor: SEBASTIAN WIELECHOWSKI / SUPER EXPRESS Joe Biden na Placu Zamkowym

Kiedy spadną ceny paliw na stacjach w Polsce? Biden podjął konkretne kroki

2022-03-31 18:35

Biały dom poinformował, że prezydent Joe Biden ogłosi plan obniżenia cen benzyny poprzez uwolnienie rezerw ropy. To rewolucyjna i historyczna decyzja, dzięki której uwolnione zostaną strategiczne rezerwy ropy naftowej USA. Jednocześnie Kongres USA ma nałożyć kary na koncerny, które nie korzystają ze swoich pól naftowych.

Prezydent USA, Joe Biden, ogłosi w czwartek plan "historycznego uwolnienia" rezerw strategicznych ropy naftowej oraz wezwie Kongres do nakładania kar na koncerny nieeksploatujące swoich pól naftowych - zapowiedział Biały Dom. Ma to być odpowiedź administracji na wysokie ceny benzyny. Plan Bidena ma polegać na uzgodnionym z sojusznikami uwalnianiu z rezerw strategicznych po milionie baryłek ropy dziennie przez najbliższe sześć miesięcy. Bedzie to największe tego typu działanie w historii. Drugim punktem planu ma być wezwanie Kongresu USA do nakładania dodatkowych opłat na koncerny, które nie korzystają z szybów naftowych i nie eksploatują pól roponośnych. Prezydent ma też wezwać Kongres do przyjęcia planu przyspieszenia odejścia od paliw kopalnych. Biden ma ogłosić te kroki w przemówieniu planowanym na godz. 19.30 czasu polskiego. 

Już wcześniej Bloomberg informował, że USA rozważają uwolnienie strategicznych rezerw ropy naftowej, by ustabilizować jej ceny. Decyzja Bidena to jeden z kroków na rzecz obniżenia cen paliw w USA po inwazji Rosji na Ukrainę.

Rewolucja podatkowa. Wiceminister finansów Artur Soboń ujawnia szczegóły | Super Biznes

Reuters podał już 28 lutego, powołując się źródła w sektorze naftowym, że USA i sojusznicy rozważają uwolnienie strategicznych rezerw ropy, by ustabilizować rynek po agresji Rosji na Ukrainę; spadek podaży surowca spowodował wzrost cen do najwyższego poziomu od 2014 roku. Nałożenie sankcji na Rosję i odłączenie niektórych jej banków od globalnego systemu płatniczego spowodowały już problemy z eksportem ropy, ponadto niektórzy nabywcy rezygnują z kupowania rosyjskiego surowca. Główni nabywcy rosyjskiej ropy mają też problemy z pozyskaniem stosownych gwarancji od zachodnich banków oraz ze znalezieniem statków, które mogłyby transportować surowiec z Rosji, która jest jednym z jego największych światowych eksporterów - podał Reuters.

Ursula von der Leyen i prezydent Joe Biden informowali o zacieśnieniu europejsko-amerykańskiej współpracy energetycznej. Odpowiedzią na to ma być zawarte porozumienie, w którego ramach Stany Zjednoczone zobowiązały się do dostarczenia dodatkowych wolumenów skroplonego gazu ziemnego (LNG) na rynek UE na poziomie co najmniej 15 mld m sześc. w 2022 r. W kolejnych latach do UE ma docierać jeszcze więcej gazu zza oceanu. Celem jest taka współpraca, która zapewni popyt na dodatkowy LNG z USA do co najmniej 2030 r. na poziomie około 50 mld m sześć. rocznie.

 Jeśli chodzi o Polskę, to na podstawie zawartych długoterminowych kontraktów PGNiG kupuje okazyjnie amerykański gaz. W 2024 r. wolumen gazu z USA, który trafia do Polski, ma sięgnąć niemal 10 mld m sześc. rocznie.

Sonda
Czy obawiasz się drastycznych podwyżek na stacjach benzynowych?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze