Kto nie otrzyma babciowego?
- Osoby, które pracują na umowę o dzieło, nie są przewidziane w katalogu potencjalnych beneficjentów programu "Aktywny Rodzic". Rodzaj i wymiar umowy o dzieło powoduje, że nie jesteśmy w stanie uznać tego za aktywność zawodową w rozumieniu ustawy - deklaruje Aleksandra Gajewska, wiceminister resortu rodziny, pracy i polityki społecznej.
W jakim terminie wnioski oraz wypłata babciowego?
- O babciowe będzie można wnioskować od 1 października, gdy ruszy program "Aktywny Rodzic". Natomiast wypłata świadczenia nastąpi do końca roku. Po rozmowach z ZUS-em zakładamy, że najprawdopodobniej będzie ono wypłacane pod koniec listopada (...) Nabór będzie ciągły, a wszystko zależy od wieku dziecka. Świadczenie przeznaczone jest dla rodziców dzieci od pierwszego do trzeciego roku życia, czyli w wieku żłobkowym, kiedy rodzice wracają do pracy z urlopu rodzicielskiego. Zakładamy, że jesienią, kiedy program ruszy, może dojść do kumulacji liczby składanych wniosków (...) Jeśli wniosek zostanie złożony do końca tego roku, będzie wyrównanie za październik i listopad - podkreśla Aleksandra Gajewska.
Świadczenia w ramach programu Aktywny Rodzic to nie tylko babciowe
Program Aktywny Rodzic ma ułatwić rodzicom i opiekunom pogodzenie zadań związanych z rodzicielstwem i aktywnością zawodową. Na to samo dziecko za dany miesiąc przysługuje jedno spośród trzech świadczeń. Z programu Aktywny Rodzic można otrzymać świadczenia:
- świadczenie aktywni rodzice w pracy – nowe
- świadczenie aktywnie w żłobku – zastępuje dofinansowanie do żłobka
- świadczenie aktywnie w domu – zastępuje rodzinny kapitał opiekuńczy