Jak zadbać o butle gazowe

2010-07-03 4:00

Butla gazowa jest całkowicie bezpieczna, jeśli jest legalnie napełniana i użytkowana zgodnie z zasadami. Ze względu na niepokojące statystyki wskazujące na wzrost wypadków z udziałem butli, zaalarmowana takimi sygnałami Polska Organizacja Gazu Płynnego zainicjowała kampanię "Nie daj się nabić w butlę".

Ogólnopolska kampania ma charakter edukacyjno-informacyjny. POGP chce przede wszystkim informować użytkowników butli o zasadach działania rynku gazu w butlach i ostrzegać przed skutkami i konsekwencjami korzystania z butli napełnionych przez nieuprawnione podmioty.

Organizacja wierzy, że zwrócenie uwagi na prawidłowe oznakowanie butli wpłynie na poprawę bezpieczeństwa użytkowników butli gazowych w Polsce.

Butle gazowe są praktyczne i bezpieczne, jeśli są właściwie użytkowane oraz wiadomo, kto odpowiada za ich stan techniczny. Niewłaściwe postępowanie może mieć tragiczne skutki. Warto pamiętać, że nieprawidłowe użytkowanie butli gazowej jest równoznaczne ze stworzeniem zagrożenia nie tylko dla siebie, ale także dla swojej rodziny czy sąsiadów.

Dlatego w interesie każdego z nas jest, aby każdy użytkownik butli gazowej dobrze wiedział, jak się nią posługiwać, jakich zasad przestrzegać, a jakich zachowań unikać. W przypadku butli gazowych wiedza to podstawa naszego bezpieczeństwa i ochrony naszego majątku.

Warto zapamiętać ważne słowa

Butla gazowa - zbiornik ciśnieniowy oznaczony trwałymi znakami towarowymi (na płaszczu, kołnierzu, bądź uchwytach butli) poprzez namalowanie, wytłoczenie lub wycięcie logo lub nazwy firmy (dostawca), która odpowiada za jej użytkowanie.

Dostawca - podmiot posiadający butle z zarejestrowanym znakiem towarowym (kolor, logo). Uprawniony jest on do napełniania butli w swoich rozlewniach i ponosi odpowiedzialność za bezpieczeństwo butli, zarówno pod kątem jakości opakowania, jak i gazu w niej zawartego.

Folia termokurczliwa (plomba) - folia umieszczona na zaworze butli identyfikująca podmiot, który napełnił butlę gazem LPG. Znak towarowy na foli i na butli powinien być taki sam.

Gaz płynny - mieszanina propanu i butanu przechowywana w postaci ciekłej - w pojemnikach pod ciśnieniem.

Legalizacja butli -badanie przeprowadzone przez specjalistów UDT, które potwierdza stan techniczny butli. Badanie poprzedzone płukaniem wnętrza butli, próbą wytrzymałości ciśnieniowej, malowaniem, często wymianą zaworu. Koszt legalizacji wynosi kilkadziesiąt złotych i jest ponoszony przez dostawcę, co 10 lat dla każdej butli. Data ważnej legalizacji znajduje się na tabliczce znamionowej.

Rozlewnia gazu płynnego - wydzielony technologicznie, niepodpiwniczony obiekt budowlany przeznaczony do napełnia butli gazem płynnym, spełniający wszelkie wymogi bezpieczeństwa.

Tabliczka znamionowa - rodzaj dowodu osobistego butli, gdzie znajdują się dane o wadze opakowania, wadze gazu (11 kg) oraz data, do kiedy butla ma ważną legalizację.

Zaślepka - zabezpiecza gaz przed wyciekiem w razie przypadkowego odkręcenia zaworu butli.

Infolinia konsumencka

Nierzetelna informacja o kupowanym produkcie jest podstawą do reklamacji!

Jeśli szukasz porady konsumenckiej - zadzwoń pod bezpłatny numer ogólnopolskiej infolinii Stowarzyszenia Konsumentów Polskich: 0 800 800 008 lub napisz na: [email protected]

Jeżeli masz wątpliwości co do wyglądu swojej butli, zapytaj eksperta: 22 321 50 88 napisz na: [email protected]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze