Putin, Polska

i

Autor: SHUTTERSTOCK Rosja interesuje się tą częścią Polski? Podano nazwę regionu

Putin odpowiada za ponad 1/3 inflacji w Polsce!

2022-04-05 17:33

Według ekonomistów Banku Pekao Władimir Putin odpowiada za ponad 1/3 obecnej inflacji w Polsce. - Na długo zanim Zachód zaczął nakładać sankcje na Rosję Putina, Rosja Putina toczyła już wojnę ekonomiczną z Zachodem – napisali w mediach społecznościowych.

W połowie 2021 Rosja przykręciła kurki z gazem potęgując presję kosztową w Europie. Naszym zdaniem Putin odpowiada za ponad 1/3 obecnej inflacji w Polsce - podali ekonomiści Banku Pekao na profilu Departamentu Analiz Ekonomicznych Pekao na Twitterze. Specjaliści przypomnieli również, że widoczny jesienią 2021 r. wzrost cen gazu miał wiele źródeł, choćby wzrost popytu, zwłaszcza w Azji czy bezwietrzna pogoda we wrześniu. Jednak 70 proc. odpowiedzialności przypisujemy Putinowi, gdyż opróżniając rezerwy gazu w Europie zadziałał na wyobraźnię i wywołał niemal panikę na rynku" - stwierdzili ekonomiści Banku Pekao.

Szantaż gazowy Putina widać bezpośrednio w cenach nośników energii i pośrednio (ich zdaniem w 30 proc.) w cenach energii elektrycznej, a także w inflacji bazowej, jako że wpłynął na ceny dóbr z dużym udziałem gazu i prądu w kosztach, np. na żywność. Koszty gazu stanowią 60-80 proc. kosztów produkcji nawozów. Nawozy zaś stanowią 25-40 proc. kosztów produkcji zbóż i pasz. Naszym zdaniem koszty gazu odpowiadają za 50-80 proc. wzrostu cen żywności w ostatnich m-cach" - wyjaśnili ekonomiści Banku Pekao.

Sedno Sprawy - Włodzimierz Czarzasty
Sonda
Czy obawiasz się lawinowych podwyżek cen żywności?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze