Putin, Polska

i

Autor: SHUTTERSTOCK Rosja interesuje się tą częścią Polski? Podano nazwę regionu

Putin odpowiada za ponad 1/3 inflacji w Polsce!

2022-04-05 17:33

Według ekonomistów Banku Pekao Władimir Putin odpowiada za ponad 1/3 obecnej inflacji w Polsce. - Na długo zanim Zachód zaczął nakładać sankcje na Rosję Putina, Rosja Putina toczyła już wojnę ekonomiczną z Zachodem – napisali w mediach społecznościowych.

W połowie 2021 Rosja przykręciła kurki z gazem potęgując presję kosztową w Europie. Naszym zdaniem Putin odpowiada za ponad 1/3 obecnej inflacji w Polsce - podali ekonomiści Banku Pekao na profilu Departamentu Analiz Ekonomicznych Pekao na Twitterze. Specjaliści przypomnieli również, że widoczny jesienią 2021 r. wzrost cen gazu miał wiele źródeł, choćby wzrost popytu, zwłaszcza w Azji czy bezwietrzna pogoda we wrześniu. Jednak 70 proc. odpowiedzialności przypisujemy Putinowi, gdyż opróżniając rezerwy gazu w Europie zadziałał na wyobraźnię i wywołał niemal panikę na rynku" - stwierdzili ekonomiści Banku Pekao.

Szantaż gazowy Putina widać bezpośrednio w cenach nośników energii i pośrednio (ich zdaniem w 30 proc.) w cenach energii elektrycznej, a także w inflacji bazowej, jako że wpłynął na ceny dóbr z dużym udziałem gazu i prądu w kosztach, np. na żywność. Koszty gazu stanowią 60-80 proc. kosztów produkcji nawozów. Nawozy zaś stanowią 25-40 proc. kosztów produkcji zbóż i pasz. Naszym zdaniem koszty gazu odpowiadają za 50-80 proc. wzrostu cen żywności w ostatnich m-cach" - wyjaśnili ekonomiści Banku Pekao.

Sedno Sprawy - Włodzimierz Czarzasty
Sonda
Czy obawiasz się lawinowych podwyżek cen żywności?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze