Będzie zakaz importu LPG z Rosji? Ta decyzja rządu uderzy w miliony kierowców

i

Autor: pixabay.com Będzie zakaz importu LPG z Rosji? Ta decyzja rządu uderzy w miliony kierowców

Zakaz importu LPG z Rosji? Jest projekt ustawy

2022-04-05 16:48

Sytuacja na rynku paliw cały czas się nie stabilizuje. Władze wielu państw zachodzą w głowę, jak uniezależnić się pod względem energetycznym od Rosji. Okazuje się, że nie jest to takie proste. W Polsce co prawda nie wprowadzono zakazu importu paliw płynnych z Rosji, w tym LPG, to trwają prace ustawowe, które mają objąć także paliwa z tego kierunku. LPG z Rosji ma znaczący wpływ na rynek.

LPG z Rosji? Skąd Polska będzie transportować paliwa

W kwietniu mamy poznać zapisy ustawy dotyczącej nadzwyczajnych przepisów w związku z wojną w Ukrainie. Mają one skupiać w sobie zakaz importu węgla, ropy i gazu z Rosji, odpowiednio od maja i końca roku. Zakazem miałyby być także objęte paliwa płynne z Rosji oraz LPG. Brak tego ostatniego paliwa z kierunku rosyjskiego może skutkować dużymi konsekwencjami dla rynku. Autorem tej ustawy będzie ministerstwo spraw wewnętrznych - podaje "Rzeczpospolita".

LPG to bardzo popularne paliwo w Polsce. Przede wszystkim powód tego to niższe ceny za LPG niż benzynę. Ale konflikt na Ukrainie pokazał, że nie musi tak być. W górę wystrzeliły i ceny LPG (choć powoli rosły już wcześniej). Na autogaz, czyli płynne paliwo gazowe, korzysta w naszym kraju ponad 3 miliony samochodów. Około 16 procent pojazdów poruszających się po polskich drogach wykorzystuje LPG jako paliwo.

Polski rynek paliwa płynnego jest silnie uzależniony od importu. Jak wskazuje "Rzeczpospolita" zaspokajamy w ten sposób prawie 90 proc. zapotrzebowania na to paliwo. Głównym kierunkiem odpowiadającym za 65 proc. importu była Rosja, a sam import realizowany jest w dużej mierze przez terminal Gaspol w Gdańsku. Podobne, choć mniejsze, terminale importowe znajdują się w Gdyni i Szczecinie.

Gaspol zapowiedział, że zakończy import paliwa z Rosji. Zdaniem tej spółki już dziś polski rynek LPG jest gotowy na pełne uniezależnienie się od importu rosyjskiego dzięki rozbudowanej infrastrukturze morskiej (trzy terminale) i kolejowej (dostawy z portów ARA).

Spółki przyznają jednak, że ceny produkowanego na Zachodzie LPG są powiązane z rynkiem ropy naftowej, więc ich wahania wynikają przede wszystkim ze zmian kursu ropy naftowej. 

Tańczące z Promocjami 31.03.22
Sonda
Czy ze względu na drogie paliwo przesiadłeś się do komunikacji miejskiej?
Najnowsze