Stare przysłowie mówi, że czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci. Jeżeli więc chcemy, by nasze pociechy nie były „ekonomicznymi analfabetami”, powinniśmy być żywotnie zainteresowani tym, żeby szkoła podstawowa, do której uczęszcza nasza pociecha uczestniczyła w programie SKO. Podkreślić trzeba, że oferta Szkolnych Kas Oszczędnościowych została całkiem niedawno odświeżona i jest teraz bardzo atrakcyjna. Przyjrzyjmy się więc temu, co SKO oferuje najmłodszej grupie klientów.
SKO – z czym się to je?
Szkolne Kasy Oszczędności są jednym z największych i działających najdłużej na polskim rynku programem edukacji finansowej dla najmłodszych. Trzeba. Jest to unikalne rozwiązanie, dostosowane do potrzeb polskich uczniów – warto podkreślić, że w tej materii to polska bankowość wyznacza światowe trendy!
>>> Chcesz zmienić konto osobiste na lepsze? Tutaj możesz porównać 88 ofert!
Uczestnicy programu SKO, a podkreślić trzeba, że można przystąpić do niego już w wieku 6 lat zyskują między innymi następujące korzyści:
-Wyrobienie w sobie nawyku samodzielnego zarządzania własnymi finansami
- Poznają zalety systematycznego oszczędzania
- Poznają od strony praktycznej usługi bankowe – w tym także to, jak ułatwiają one codzienne życie.
Czym wyróżnia się nowe SKO?
W przypadku każdego użytkownika sieci ważny jest przyjazny i intuicyjny system bankowości elektronicznej. W przypadku oferty kierowanej do najmłodszych jest on nie do przecenienia. Dlatego też serwis internetowy SKO cechuje się wyglądem atrakcyjnym dla oka, a przede wszystkim całkowicie dostosowanym dla tej konkretnej grupy odbiorców, jakimi są najmłodsi klienci.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że PKO BP podszedł do zmiany oferty SKO w sposób bardzo profesjonalny i rzeczowy! Młodzi ludzie mogą też prowadzić blogi, dzięki którym mają możliwość pokazywać innym uczestnikom SKO to, jak oszczędzają. Oprócz blogów przygotowane zostały też sekcje na portalach społecznościowych!
W ramach nowej propozycji SKO przygotowana została oferta pakietu kont skierowanych do trzech grup docelowych:
- uczniów (SKO Konto dla Ucznia) - umożliwiające zarządzanie środkami pieniężnymi przez dzieci w wieku od 6 do 13 roku życia - będące członkami SKO.
- szkół (SKO Konto dla Szkoły, SKO Konto Plan Szkoły) –umożliwiające obsługę kont SKO dla ucznia oraz zbierania środków wspólnych uczniów oraz szkoły.
- rad rodziców (SKO Konto dla Rady Rodziców, SKO Konto Plan Rady Rodziców) – umożliwiające zbieranie środków na cele określone przez Radę Rodziców.
Wszystkie te konta prowadzone są przez PKO BP bezpłatnie. Co istotne, dzieci mogą dokonywać wpłat i wypłat gotówkowych bezpośrednio w szkole, u Opiekuna SKO oraz placówce PKO BP.
Dodać tu trzeba, że środki zgromadzone na rachunku SKO Konto dla Ucznia oprocentowane są na poziomie aż 5% w skali roku!
Działania edukacyjne wspierające rozwój SKO
W celu rozpropagowania idei „bankowania” od najmłodszych lat, PKO Bank Polski przygotował szereg działań mających za zadanie zaktywizować najmłodszych do współpracy z SKO. W tym celu przygotowane zostały specjalne pakiety informacyjne dla rodziców oraz opiekunów. Wspomniane pomoce naukowe zostały przygotowane we współpracy z najwyższej klasy profesjonalistami z zakresu doradztwa metodycznego – ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki tej grupy wiekowej. Wymienić tu należy kolorowanki, historyjki multimedialne czy też specjalne aplikacje komputerowe. Warto również wspomnieć o specjalnej audycji poświęconej SKO emitowanej w Polskim Radio oraz wyjątkowym periodyku „Brawo Bank” – poradniku ekonomicznym dla najmłodszych odbiorców.
Konkursy i nie tylko…
Oczywistą sprawą jest również to, że kluczem do sukcesu w przypadku SKO jest pobudzenie najmłodszych uczestników i zachęcenie do aktywnego udziału w projekcie. Z myślą o tym organizowane są konkursy z atrakcyjnymi nagrodami pieniężnymi oraz rzeczowymi – wspomnieć tu trzeba choćby o konkursie plastycznym „Wakacje żyrafy Lokatki” czy o Konkursie SKO, którego celem jest edukacja ekonomiczna dzieci i młodzieży w zakresie różnych form oszczędzania oraz wyrobienie nawyku świadomego oszczędzania. Szkoła, która zwycięży w tym konkursie otrzymuje nagrodę główną w wysokości aż 20 000 zł!
>>> Przelewaj swojemu dziecku kieszonkowe na konto. Wybierz najlepszą ofertę!
Młodym się należy!
Bank próbując zatrzymać u siebie grupę najmłodszych klientów oferuje wszystkim zainteresowanym nastolatkom wieku od 13 lat PKO Konto Pierwsze. Bez wątpienia jest to obecnie jedna z bardziej atrakcyjnych propozycji kont dla najmłodszych klientów. Wymieńmy pokrótce najważniejsze cechy tego konta:
- Bezpłatne prowadzenie konta
- Darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie!
- Bezpłatne krajowe przelewy internetowe
- Dostęp do bankowości elektronicznej (iPKO) bez żadnych opłat!
SKO oraz PKO Konto Pierwsze - na którego otwarcie potrzebna jest zgoda opiekuna prawnego (rodzica) to dwie, w pewnym sensie, uzupełniające się propozycje. SKO przygotowuje najmłodszych do oszczędzania, a kiedy młody człowiek kończy 13 lat może otworzyć PKO Konto Pierwsze.
Bankowanie się opłaca – im wcześniej tym lepiej!
Nikogo już nie trzeba przekonywać o tym jak ważna jest właściwa edukacja finansowa. Niestety w naszym kraju problem ten wciąż istnieje i spora część społeczeństwa pozostaje bez dostępu do podstawowych usług bankowych. Tym ważniejsze jest wyrabianie odpowiednich nawyków już od najmłodszych lat – jak wiele można zaoszczędzić oraz jak łatwiej żyje się dzięki obsłudze bankowej „skarbonek” naszych pociech! Gorąco polecamy korzystanie z bankowości tak wcześniej jak tylko się da – to się naprawdę opłaca!