Bankowość od kuchni

2011-03-28 13:25

Większość osób starszych wciąż nie ma własnego konta w banku. Odstrasza ich przede wszystkim nieufność wobec instytucji bankowych oraz strach przed tym, że nie poradzą sobie z formalnościami. To nieuzasadnione lęki, ponieważ coraz więcej banków ma w swojej ofercie rachunki skierowane specjalnie do seniorów, które często są darmowe i proste w obsłudze.

ROR - warto czy nie

Zalet posiadania własnego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego (w skrócie ROR) jest wiele. Konto bankowe daje ci możliwość łatwego zarządzania twoimi finansami. Co miesiąc wpływa na nie twoja emerytura czy renta, oprócz tego w banku możesz też zakładać lokaty, inwestować nadwyżki i korzystać z kredytów. Dostęp do pieniędzy masz przez bankomat, Internet, SMS albo telefon. Oczywiście możesz je też wypłacić bezpośrednio w placówce banku. Dodatkową korzyścią jest możliwość regulowania zobowiązań bez konieczności posiadania gotówki w domu. Wystarczy, że zlecisz bankowi regulowanie stałych płatności, np. opłat za czynsz, gaz, światło, radio i telewizor czy telefon. Dzięki temu nie musisz stale pamiętać o terminach.

Senior - ważny klient

Dziś obrót bezgotówkowy, a więc za pośrednictwem instytucji finansowych, staje się coraz powszechniejszy. Rachunki osobiste są już sprofilowane i specjalnie nakierowane na potrzeby poszczególnych klientów. Jedną z ważniejszych grup odbiorców usług bankowych są emeryci i renciści, którzy coraz częściej potrzebują własnego konta. Wiele banków wychodzi im naprzeciw. I tak na przykład w ramach Konta Nestor w Banku Pocztowym, seniorzy, przyzwyczajeni do odbierania gotówki w domu, mogą bez jakichkolwiek opłat korzystać z dostarczenia pieniędzy przez listonosza. To wygodny i bezpieczny sposób, gdyż nie muszą trzymać całej emerytury czy renty w mieszkaniu, a jednocześnie w każdej chwili mogą mieć pieniądze dostarczone do drzwi.

Dodatkowo otwarcie i prowadzenie konta jest darmowe. Bezpłatne jest także dokonywanie wpłat i wypłat na konto w okienku na poczcie i w Banku Pocztowym. Dla wielu emerytów, ledwo wiążących koniec z końcem, istotna jest też na pewno możliwość skorzystania z 500 zł debetu w koncie.

Bezpieczniej niż w skarpecie

Bez obaw możesz powierzyć swoje pieniądze i oszczędności bankowi. Trzymanie gotówki na koncie czy lokacie to znacznie pewniejszy sposób, niż chowanie jej na najwyższej półce w szafie. Tam przecież może stać się łatwym łupem dla złodziei. Również noszenie dużej ilości pieniędzy w portfelu jest dość ryzykowne. Odzyskanie zagubionej gotówki jest wręcz niemożliwe. Inaczej jest w przypadku karty. Po zauważeniu jej zniknięcia wystarczy ją zastrzec. Od tego momentu to bank ponosi odpowiedzialność za dokonanie ewentualnych transakcji. Natomiast nad bezpieczeństwem twoich pieniędzy ulokowanych w banku czuwa Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Jego zadaniem jest między innymi udzielanie pomocy finansowej bankom, którym grozi niewypłacalność.

Jak wybrać bank

Zanim zdecydujesz się na konkretne konto, porównaj oferty banków, skierowane do seniorów. Sprawdź koszty prowadzenia rachunku oraz operacji bankowych, a więc prowizji za przelewy czy zlecenia stałe oraz wysokość opłat za prowadzenie konta, wydanie i użytkowanie karty płatniczej, wpłaty i wypłaty, korzystanie z bankomatów.

Swoje pieniądze warto powierzyć bankowi, który cieszy się dobrą renomą, bo to zapewnia ich bezpieczeństwo. Wypytaj również o preferencje swoich bliskich i znajomych, którzy już korzystają z usług jakiegoś banku. Być może coś ci polecą. Dla osób starszych ważna jest także korzystna, a więc bliska miejsca zamieszkania lokalizacja placówki banku. Część instytucji w ramach konta oferuje dodatkowe usługi, np. rabaty w wybranych sklepach przy płatności kartą. Trzeba jednak uważać, aby atrakcyjna oferta nie okazała się jedynie chwytem marketingowym, za który przyjdzie nam dodatkowo zapłacić po okresie promocji.

Umowa i regulamin

Przed otwarciem konta dostaniesz do przestudiowania i podpisania umowę oraz regulamin rachunku bankowego. Zanim cokolwiek podpiszesz, dokładnie to przeczytaj. W przeciwieństwie do regulaminu, treść umowy, a więc dokumentu podpisanego przez obie strony, czyli bank i klienta, nie może zostać później zmieniona. W umowie powinny się znaleźć informacje na temat między innymi rodzaju rachunku, czasu, na jaki rachunek został otwarty, sposobu i terminu jej wypowiedzenia lub rozwiązania. Zazwyczaj wymienione są też te opłaty, których bank zobowiązuje się nie zmieniać. Jeśli zaproponowano ci umowę zawierającą zapis, co do którego sprawiedliwości czy zgodności z prawem masz wątpliwości, dobrym krokiem będzie powiadomienie o tym Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Oszczędności i inwestycje

Zwłaszcza nadwyżki finansowe warto trzymać w banku. Dlaczego? Tu pieniądze pracują na siebie i niestraszna im inflacja. Najpopularniejsze są lokaty oraz konta oszczędnościowe.

Lokaty bankowe

Dobre dla tych, którzy mogą ulokować oszczędności na dłuższy czas. Oprocentowanie tego typu instrumentu finansowego jest pewne wtedy, kiedy utrzymasz pieniądze do końca trwania lokaty. Jeśli umowa zostanie zerwana wcześniej, tracisz odsetki, czyli zysk. Oszczędności możesz zamrozić np. na 3 miesiące albo nawet na 3 lata. To zależy od rodzaju lokaty. Najczęściej w skali roku możesz zarobić ok. 4-6 proc. Jeśli po wygaśnięciu umowy będziesz niezadowolony z zysku, zastanów się nad zmianą banku albo metody inwestowania. Sprawdź również, czy lokata ma oprocentowanie stałe czy zmienne. To zależy od oferty. Niektóre banki zastrzegają sobie w umowie możliwość zmiany stopy procentowej, uzależniając ją od sytuacji na rynku finansowym. Lokaty długoterminowe ze stałym oprocentowaniem są najbezpieczniejsze. Masz pewność, że zysk będzie rósł przez cały okres ich trwania tak samo.

Konta oszczędnościowe

Rachunki oszczędnościowe wydają się najbardziej elastycznym i dopasowanym do pojawiających się bieżących potrzeb rozwiązaniem. Tym bardziej że ich oprocentowanie da się porównać z oprocentowaniem lokat terminowych. W odróżnieniu od tradycyjnego rachunku za jego pośrednictwem nie można dokonywać bieżących rozliczeń. Wpłat na konto możesz dokonywać stale, co sprzyja oszczędzaniu, a w momencie gdy potrzebujesz gotówki, możesz wybrać część środków bez żadnych konsekwencji. W przypadku lokat wypłata taka kończy się rozwiązaniem umowy oraz utratą wszystkich bądź części należnych odsetek.

Dziękujemy Uniwersytetom Trzeciego Wieku: Stowarzyszeniu Radomski Uniwersytet Trzeciego Wieku i Akademii Pięknego Czasu w Czechowicach-Dziedzicach za udział w projekcie "Konferencje Trzeciego Wieku". W jego ramach odbyły się wykłady "Finanse w praktyce, czyli bankowość od kuchni", których partnerem był Bank Pocztowy.

Senior potrzebuje konta w banku

Konto dla Nestora to bezpieczeństwo i wygoda. Bezpieczeństwo - ponieważ pieniądze nie są narażone na wypadki losowe w domu, np. pożar czy kradzież. Wygoda - ponieważ możemy bankowi zlecić dokonywanie wszelkich płatności, takich jak opłata za czynsz, rachunki za prąd, gaz i w razie wyjazdu do sanatorium czy choroby mieć pewność, że wszystko jest opłacone. Nestor oszczędza swój czas i pieniądze, bo w niektórych bankach korzystanie z konta i wykonywanie przelewów jest darmowe. Bank Pocztowy oferuje nawet bezpłatne dostarczenie przez listonosza gotówki z konta do domu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze