Polacy wstydzą się przyznać do problemów psychicznych przed pracodawcą

i

Autor: Getty images

Bat na nieuczciwe firmy. Pracodawca zapłaci za spóźnioną pensję?

2022-02-09 14:47

Niejeden pracownik musi upominać się u swojego pracodawcy o wypłatę należnego wynagrodzenia. Z takimi patologiami trzeba walczyć. Okazuje się, że problem jest poważny, bo aż co piąta kontrola PIP w latach 2018-2020 stwierdzała naruszenie przepisów Kodeksu pracy regulujące kwestie wynagrodzeń. Związkowa Alternatywa ma pomysł na zwalczanie takich nieuczciwych praktyk. Teraz pracownik, który nie otrzymał pieniędzy za pracę, może jedynie złożyć skargę do PIP, wnieść pozew do sądu lub rozwiązać umowę o pracę. Nie jest tajemnicą, że takie formy nie są żądną karą dla nieuczciwych pracodawców, a pracownik na swoje wywalczone pieniądze musi czekać miesiącami, a nawet i latami.

Pracodawcy nie płacą wynagrodzenia na czas i wielu nie ponosi konsekwencji takiego działania. Jest pomysł na walkę z patologią

Polacy nie dostają wynagrodzeń na czas. Są ta to twarde dane. Dlaczego firmy nie płacą pensji na czas? W latach 2018-2020 inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy przeprowadzili łącznie blisko 45,5 tys. kontroli, w trakcie których stwierdzili nieprawidłowości w kwestii wypłacania pensji. To oznacza, że średnio podczas co piątej kontroli stwierdzono naruszenia przepisów Kodeksu pracy regulujących kwestie wynagrodzeniowe. Na problem uwagę zwracają także związkowcy - podaje pulshr. Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa zauważa, że jedną z głównych patologii na polskim rynku pracy jest niepłacenie wynagrodzeń na czas. Dlatego też domaga się wprowadzenia obligatoryjnych odsetek za niepłacenie wynagrodzeń na czas wysokości 0,5 proc. zaległej wypłaty dziennie. Czy taki pomysł ma szanse na wdrożenie w życie? Teraz pracodawcy, który nie reguluje swojego obowiązku polegającego na wypłacie wynagrodzenia pracownikowi za jego pracę grozi kara z PIP, sąd lub utrata pracownika. W związku z  tym, że problem narasta, pojawiają się propozycje zaostrzenia kar za takie nieuczciwe praktyki. 

Jak podaje pulshr.pl, według danych PIP najczęściej problemy z wypłacaniem wynagrodzeń w terminie mieli pracodawcy z branży: handel i naprawa (24,3 proc. ogółu kontroli w latach 2018-2020), przetwórstwo przemysłowe (17,6 proc.), transport i gospodarka magazynowa (11,9 proc.), budownictwo (10,7 proc.), zakwaterowanie i usługi gastronomiczne (6,2 proc.), a także usługi administrowania - sekcja ta obejmuje m.in. agencje zatrudnienia i pracy tymczasowej, biura turystyczne, agencje ochrony osób i mienia, firmy zajmujące się sprzątaniem (5,8 proc.).

Okradli strażaków, którzy zbierają pieniądze na nowy wóz strażacki
Sonda
Czy Twoje wynagrodzenie starcza Ci do końca miesiąca?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Tekst sponsorowany