Branża IT nie chce wracać z pracy zdalnej do biur
W badaniu "Remote work in IT Exprience Survey" przeprowadzonym przez 7N o pracę zdalną zbadano 1500 konsultantów IT. W ankietach uczestniczyli respondenci z Polski, Indii i Danii. Ankieterzy przepytali badanych o ich wrażenia z pracy zdalnej, oraz czy chcą wrócić do biura. Okazało się, że nie tylko większość oceniła nowy tryb świadczenia usług pozytywnie, ale także zadeklarowała, że dalej chciałaby w ten sposób pracować.
ZOBACZ: Jak dostosować nowe technologie do wspierania pracy zdalnej
Jak zaznacza Jakub Strzemżalski z 7N, praca w IT nie polega tylko na pisaniu kodu, ale również na spotkaniach, czy koordynacjach projektów. Z badania można dowiedzieć się, że Duńczycy najgorzej znieśli pracę zdalną. Na pytanie, czy poleciliby pracę zdalną koledze (w skali od 0-10), średnie odpowiedzi wynosiły 7,82. W przypadku mieszkańców Indii średnia wyniosła 8,06, a Polaków 8,12.
Olga Żółkiewicz twierdzi, że wynika to z tego, ze przed pandemią sporo Polaków pracowało hybrydowo lub zdalnie. Dlatego też całkowite przejście na home office nie wywołało u nich szoku. Duńczycy lubią spotykać się twarzą w twarz, więc zmiana mogła być dla nich trudna. Z kolei w Indiach i tak najczęściej przekazywano instrukcje pisemnie, więc pracownicy IT nie odczuli aż tak bardzo zmiany.
Praca zdalna nie ma tak wielu zwolenników jak hybrydowa
Jak można przeczytać w badaniu, niecałe 4 procent respondentów chciało pracować w pełni stacjonarnie. Okazuje się, że nie ma również aż tak wielu zwolenników pracy zdalnej, bo było ich jedynie 16 procent badanych. Pozostali (ok. 80%) głosowali za pracą hybrydową. Polscy respondenci chcieli pracować lwią część czasu z domu i okazyjnie pojawiać się w biurze.
Mimo wielu zwolenników pracy zdalnej, nie zapomniano o jej wadach. Jak wynika z badania 7N, 45 procent badanych narzekało na problem z oddzieleniem pracy od czasu wolnego. 39 procent skarżyło się na samotność, a 38 procent zauważyło, że pracuje więcej czasu niż przed pandemią.