Tyle osób zaszczepiono w Wielkopolsce! Liczba NIE ZWALA z nóg

i

Autor: pixabay.com - zdjęcie poglądowe Tyle osób zaszczepiono w Wielkopolsce! Liczba NIE ZWALA z nóg

Będą produkować polską szczepionkę na koronawirusa. Kto za tym stoi?

2021-03-03 10:52

Do zagranicznych szczepionek na COVID-19 produkowanych przez takie przedsiębiorstwa jak AstraZeneca czy Pfizer dołączy polski specyfik. Wyprodukuje go firma Mabion. Jak podała w środę spółka Mabion, zawarła umowę z amerykańską firmą Novavax na transfer technologii i próby techniczne dot. produkcji antygenu kandydata na szczepionkę przeciw Covid-19. Dodała, że ma też porozumienie z Polskim Funduszem Rozwoju ws. inwestycji do 40 mln zł na zwiększenie mocy produkcyjnych. Szczepionka Novavax jest obecnie w procesie rejestracji w Europejskiej Agencji Leków.

- Grupa PFR sfinansuje inwestycję polskiej firmy biotechnologicznej Mabion w produkcję w Polsce szczepionki przeciw Covid-19 amerykańskiej firmy Novavax - poinformował prezes PFR Paweł Borys. Tym samym – zaznaczył - Polska dołączy do krajów, w których produkowana jest szczepionka przeciw Covid-19 - dodał.

Spółka Mabion zawarła umowę z amerykańską firmą Novavax na transfer technologii i próby techniczne dot. produkcji antygenu kandydata na szczepionkę przeciw Covid-19. Ma też porozumienie z Polskim Funduszem Rozwoju ws. inwestycji do 40 mln zł na zwiększenie mocy produkcyjnych. Szczepionka Novavax jest obecnie w procesie rejestracji w Europejskiej Agencji Leków.

Umowa PFR i Mabion ws. inwestycji to kwota do 40 mln zł na zwiększenie mocy produkcyjnych.

Novavax jest firmą biotechnologiczną zaangażowaną w dostarczanie nowych produktów, które wykorzystują jej własną, innowacyjną, opatentowaną technologię rekombinowanych szczepionek nanocząsteczkowych w celu zapobiegania szerokiej gamie chorób zakaźnych.

Jak czytamy na stronie Mabion, jest to polska firma biotechnologiczna, utworzona w marcu 2007 roku. Przedmiotem jej działalności jest opracowywanie i wdrażanie najnowszej generacji leków biotechnologicznych opartych na technologii przeciwciał monoklonalnych.

Polski Fundusz Rozwoju to grupa instytucji finansowych i doradczych dla przedsiębiorców, samorządów i osób prywatnych inwestująca w rozwój społeczny i gospodarczy kraju.

ZOBACZ TEŻ: Nauczyciele źle się czują po szczepieniach AstraZeneca. Czy szczepionka jest bezpieczna?

Sonda
Którą szczepionką chciałbyś się zaszczepić?

"Zarząd Mabion S.A. ("Spółka") informuje, iż w dniu 3 marca 2021 r. zawarł z Polskim Funduszem Rozwoju S.A. ("PFR") porozumienie w zakresie warunków brzegowych inwestycji PFR do kwoty 40 mln zł ("Inwestycja PFR" oraz "Porozumienie") z przeznaczeniem na zwiększenie mocy produkcyjnych Spółki, w szczególności na potrzeby potencjalnej szerszej współpracy Spółki z Novavax, Inc. dotyczącej seryjnej produkcji szczepionki na COVID-19, będącej aktualnie w procesie rejestracji w Europejskiej Agencji Leków" - podała w środę spółka Mabion.

Mabion podał, iż wraz z zawarciem umowy ramowej strony uzgodniły zakres oraz budżet prac zleconych spółce w celu przeprowadzenia transferu technologii oraz produkcji serii technicznych antygenu białkowego NVX-CoV2373. Zakres zleconych prac w ramach pierwszego zamówienia obejmuje transfer technologii od Novavax do Mabionu. Ponadto zakres obejmuje: kwalifikację metod analitycznych po transferze, łącznie z wdrożeniem przenoszonych metod i dokumentacji związanej z procesem wytwórczym do systemu jakości Spółki, wyprodukowanie jednej serii technicznej i jednej serii testowej, będącej potwierdzeniem powtarzalności w produkcji serii, produktu w zakładzie spółki.

 Mabion szacuje, że do realizacji pierwszego zamówienia nie są wymagane żadne istotne inwestycje. Produkcja serii technicznej zostanie sfinansowana w ramach bezzwrotnego wynagrodzenia, które spółka otrzyma od Novavax w związku z pierwszym zamówieniem. Według przewidywań spółki proces transferu technologii i jego weryfikacja zostaną zakończone w pierwszej połowie 2021 r.

 Jak podano, intencją stron umowy jest - w przypadku kontynuacji współpracy produkcyjnej i możliwość włączenia zakładu Mabionu w łańcuch wytwórczy Novavax w zakresie komercyjnego wytwarzania substancji czynnej dla Novavax. Będzie to wymagało dodatkowych uzgodnień dotyczących kwestii technicznych, finansowych, jakościowych oraz harmonogramowych.

Gdańscy seniorzy się szczepią! „Ekspresowo i bezboleśnie”
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze