Będzie jedna ładowarka do wszystkiego? Unia chce jednego standardu

2020-01-14 13:49 oprac. AG
Rozmowa o pracę przez telefon – przygotuj się do niej
Autor: materiały promocyjne Rozmowa o pracę przez telefon – przygotuj się do niej

Obecnie do wielu urządzeń typu tablet, telefon, laptop potrzebujemy wielu ładowarek. Zdarza się, że w torbie mamy dwa, a nawet trzy takie urządzenia i do tego ładowarki. Niebawem może to się zmienić. Posłowie w Europarlamencie chcą ustandaryzować ten rynek.

Obecnie chcąc naładować baterie w telefonie, laptopie, tablecie niejednokrotnie trzeba skorzystać z wielu ładowarek (najpopularniejsze standardy to micro-USB, USB-C i Lightning od Apple). Niebawem może to się zmienić. Europarlamentarzyści chcą ujednolicić rynek ładowarek i sprawić, że jedną ładowarkę będzie można użyć do wielu różnych rządzeń. Takie ustandaryzowanie ładowarek z pewnością ułatwiłoby życie konsumentom, bo nie musieliby już nosić w torbach wielu kabelków, by naładować rozmaite sprzęty, które noszą przy sobie. Ujednolicenie ładowarek pozytywnie wpłynęłoby na środowisko, bo byłoby mniej elektrośmieci. Warto zaznaczyć, że szacuje się, że obecnie urządzenia mobilne generują aż 51 tys. ton elektrośmieci rocznie.

SPRAWDŹ KONIECZNIE: Będzie jeden sposób płatności w Lidlu

Europosłowie wezwali Komisję Europejską do wprowadzenia przepisów, dzięki którym dowolny smartfon, tablet czy smart watch będzie można naładować tą samą ładowarką. Europosłowie chcą, by od lipca tego roku Komisja Europejska przedstawiła konkretne propozycje dotyczące wprowadzenia jednolitej ładowarki do wszystkich przenośnych urządzeń elektronicznych.