Będzie mniej pieniędzy na leczenie polskich pacjentów? Producenci leków piszą do Ministerstwa Finansów

2020-07-31 15:34 maal
leki
Autor: Getty Images

Polskie firmy farmaceutyczne są zaniepokojone zmianami w finansowaniu NFZ. Zdaniem przedstawicieli branży nowe rozwiązania zmniejszają wydatki na refundowane leki i w efekcie zmniejszają środki na leczenie polskich pacjentów. Pod pismem do resortu podpisały się Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutyczego - Krajowi Producenci Leków, Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA oraz Izba Gospodarcza „FARMACJA POLSKA”.

Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutyczego - Krajowi Produceni Leków, Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA oraz Izba Gospodarcza „FARMACJA POLSKA” proszą Ministerstwo Finansów o zmiany w projekcie, który zmienia zasady finansowania NFZ. Według organizacji w dokumencie znalazły się zapisy, które uszczuplają wydatki na refundowane leki o ok. 1 mld zł. W efekcie ich dostępność będzie mniejsza.

ZOBACZ TEŻ: Seniorze! Sprawdź, za które leki zapłacisz więcej. Nowa LISTA leków refundowanych

Koronawirus - Leki

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

- Dotychczas wydatki te nie wchodziły w zakres Całkowitego Budżetu na Refundację (CBR), a z przepisów art. 43a i 43b ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych jasno wynika, że są one finansowane z budżetu państwa, a nie ujmowane w budżecie NFZ. Także legalna definicja Całkowitego Budżetu na Refundację (art. 2 pkt 3 Ustawy o refundacji) precyzuje, że chodzi o środki na refundację w rozumieniu i w procedurach ustawy o refundacji, a nie na wsparcie określonych grup (75+, kobiety ciężarne) z budżetu państwa, jak stanowią art. 43a i art. 43b ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - czytamy w liście do resortu.

Jeżeli wymienione przypadki pozostaną poza CBR, czyli tak jak było do tej pory, NFZ będzie mógł zagwarantować dostęp do leków, oraz wprowadzić nowe metody terapeutyczne.

- Zmiana zakresu CBR - nieprawidłowo określana jako techniczna – w istocie jest poważną zmianą strukturalną, łączącą dwa źródła finansowania, która w efekcie zmniejsza środki przeznaczane dotychczas na leczenie polskich pacjentów. Należy także dodać, że uszczuplenie wydatków na leki będzie miało istotny wpływ na osiągane przez polskie społeczeństwo efekty zdrowotne, co będzie miało negatywne przełożenie na cały system ochrony zdrowia (dodatkowe koszty związane m.in. z leczeniem powikłań czy dodatkowych hospitalizacji), a także na krajową gospodarkę. Jest to szczególnie istotne w sytuacji przewidywanej recesji, będącej skutkiem pandemii Covid19 - piszą autorzy listu.