Mateusz Morawiecki

i

Autor: Paweł Jaskółka/Super Express Mateusz Morawiecki

Zmiany podatkowe

Będzie podatek od publicznych zrzutek? Mateusz Morawiecki komentuje i uspokaja organizacje charytatywne

2023-02-01 16:30

Szykują się kolejne zmiany w prawie podatkowym. Tym razem dotyczą zbiórek publicznych i akcji charytatywnych. Od 1 lipca 2023 roku osoby, które otrzymają darowizny od wielu obcych osób na kwotę przekraczającą 54180 zł zapłacą podatek od spadków i darowizn. Do sprawy odniósł się premier Mateusz Morawiecki.

Podatek od spadku i darowizn. Zmiany są procedowane

Mowa o podatku do zapłacenia którego zobowiązana jest osoba, która otrzymała darowiznę - po przekroczeniu ustalonego w ustawie limitu (wysokość limitu zależna jest od koligacji między obdarowanym a darczyńcą).

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna" kwoty wolne ma zmienić procedowany właśnie projekt ustawy o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych. Na mocy zmian limity zostaną podwyższone, ale będą dotyczyć już nie tylko darowizn od każdego pojedynczego darczyńcy, ale też darowizn od wielu osób.

Zbiórka pieniędzy. Kiedy należy uiścić podatek?

Jak sytuacja wygląda aktualnie? W przypadku organizacji zbiórki pieniędzy (np. na pokrycie kosztów leczenia) podatek od zebranej kwoty należy uiścić wyłącznie w przypadku, gdy pojedyncze wpłaty od pojedynczych osób przekroczyły limit (dla osób niespokrewnionych wynosi od 5 308 zł).

"Jeśli organizujesz zrzutkę i żadna z pojedynczych osób nie przekaże na nią więcej niż 5 308 zł (w ciągu 5 lat, biorąc pod uwagę też inne darowizny od tej jednej osoby) to nie masz się czym martwić – takie wpłaty nie wymagają płacenia podatku" - brzmi komunikat zamieszczony na portalu zrzutka.pl.

Posłowie PiS chcą znaczących zmian systemowych

25 stycznia 2023 roku posłowie Prawa i Sprawiedliwości zaproponowali znaczące zmiany w obowiązującym systemie. "Chcą, aby opodatkowane zostały darowizny otrzymane od wielu osób na kwotę powyżej 54 180 zł (albo 81 270 zł i 103 360 zł jeśli darowizny przekazują osoby najbliższe odpowiednio z II i I grupy podatkowej). Dzień później zmiana została przegłosowana przez Sejm.  Teraz zmianami zajmie się Senat. Przyjęte przez Sejm zmiany w podatku od darowizn są więc niekorzystne dla wielu beneficjentów zbiórek charytatywnych i crowdfundingowych" - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Podatek od spadków i darowizn. Limity i grupy

Warto podkreślić, że kwota wolna od podatku od spadków i darowizn nie jest tożsama z kwotą wolną w ustawie o PIT. Aktualnie opodatkowaniu podlega nabycie przez nabywcę, od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej:

  • 10 434 zł (nabywca zaliczony do I grupy)
  • 7878 zł (nabywca zaliczony do II grupy)
  • 5308 zł (nabywca zaliczony do III grupy)

Osoby zaliczane do poszczególnych grup to:

  • grupa I – małżonek, zstępny, wstępny, pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha i teściowie
  • grupa II – zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych 
  • grupa III - pozostałe osoby

Limity kwot po zmianach 

Jak przytacza "Dziennik Gazeta Prawna" na mocy proponowanych zmian przepisy będą przedstawiały się następująco:

"Opodatkowaniu podlega nabycie przez nabywcę własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej w okresie 5 lat, począwszy od dnia 1 lipca 2023 r. oraz w każdym kolejnym okresie 5 lat":

  • 36120 zł od jednej osoby lub 108360 zł od wielu osób – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej
  • 27090 zł od jednej osoby lub 81270 zł od wielu osób – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do II grupy podatkowej
  • 18060 zł od jednej osoby lub 54180 zł od wielu osób – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej

Premier o uściśleniu kwestii podatku i dyspozycjach dla Ministerstwa Finansów

Do tej kwestii odniósł się w rozmowie z portalem premier Morawiecki. Zadeklarował, że nie pozwoli, "żeby to w jakikolwiek sposób wpłynęło na kwestie zbierania środków na cele charytatywne i tego typu inicjatywy".

"Wydałem już dyspozycję Ministerstwu Finansów, żeby niezwłocznie uściślili te kwestie. Organizacje pomocowe mogą być spokojne, że te rozwiązania w żaden sposób nie wpłyną na ich bardzo ważną aktywność" - oświadczył.

Sonda
Czy dostałeś kiedyś duży spadek?
Pieniądze to nie wszystko Rafał Brzoska

Dajesz pieniądze bezdomnym?

Posłuchaj, dlaczego popełniasz duży błąd.

Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze