Objęcie plastikowych opakowań systemem kaucyjnym nie jest pomysłem nowatorskim. Już w 2011 r. wprowadzenie kaucji za butelki PET postulował Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych. Tego typu rozwiązania przyjęły się chociażby w takich krajach, jak Niemcy czy Dania, gdzie klienci sieci Netto mogą zwrócić niepotrzebne opakowania w specjalnych automatach, które znajdują się przy wejściu do sklepu. Należna do wypłaty kwota jest odliczana od ceny zakupów przy kasie.
W Polsce plastikowe butelki zwrotne oferowała swojego czasu Pepsi. Jednak system nie przyjął się, a z czasem zrezygnowano z ekologicznego rozwiązania. Czy dojrzeliśmy po latach do tego, żeby płacić kaucję za wszystkie butelki?
Analiza uwarunkowań w Polsce
Na razie Ministerstwo Ochrony Środowiska zleciło firmie Deloitte Advisor wykonanie ekspertyzy, podczas której wprowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce zostanie przeanalizowane pod kątem finansowym, organizacyjnym i prawnym. Wyniki analizy pt. „Przygotowanie opracowania dotyczącego możliwości wprowadzenia w Polsce systemu kaucyjnego dla opakowań" będą miały decydujący wpływ na przyszłość systemu wprowadzającego kaucje za puszki i plastikowe butelki. Zlecenie zostanie wykonane do 29 listopada 2017 roku. Jego wartość wynosi 236 tys. złotych.
- Obecnie opakowania po napojach objęte są takimi samymi przepisami prawa z zakresu gospodarki odpadami (podstawa prawna: ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi) jak inne rodzaje odpadów opakowaniowych. Przepisy te nie przewidują obowiązkowego stosowania kaucji za opakowania po napojach, ale jednocześnie tego nie zabraniają. Wprowadzenie systemu kaucjonowania za opakowania po napojach w Polsce wymaga wcześniejszego przeprowadzenia szczegółowych analiz pod kątem korzyści i kosztów jego funkcjonowania. Resort środowiska prowadzi prace analityczne dotyczące funkcjonowania systemu kaucji na niektóre rodzaje opakowań, obejmujące systemy stosowane w państwach europejskich. Od wyników tych analiz zależeć będzie ewentualne podjęcie działań legislacyjnych w tym zakresie – komentuje Ministerstwo Środowiska.
Obecnie obowiązujący system
- Resort środowiska analizuje również systemy kaucyjne, które funkcjonują w innych europejskich państwach, ale jest jeszcze za wcześnie, żeby mówić o konkretnej ustawie, która wprowadziałaby nowe regulacje - Jednocześnie informujemy, że Ministerstwo Środowiska nie przygotowało żadnego projektu i nie prowadzi żadnych prac legislacyjnych w tym obszarze. Na podstawie już obowiązujących przepisów przedsiębiorcy mogą dobrowolnie stosować tego typu instrument wspomagający pozyskiwanie opakowań i odpadów opakowaniowych do ich ponownego wykorzystania. Tak się dzieje częściowo np. w branży piwowarskiej, gdzie producenci ustalają i pobierają kaucję od jednostek handlowych za opakowania, która poprzez te jednostki pobierana jest od ostatecznego nabywcy tych produktów. Zasady pobierania kaucji ustalają więc między sobą wprowadzający produkty w opakowaniach oraz sprzedawcy tych produktów. W takim przypadku kaucja jest elementem umowy cywilnoprawnej pomiędzy sprzedawcą, a klientem – podkreśla Ministerstwo Środowiska w komentarzu dla prasy.
Zwrot butelki bez okazania paragonu
Jeżeli MOŚ uwzględni postulaty branży recyklingowej, to od przyszłego roku będziemy również mogli dostać w sklepie zwrot kaucji za szklaną butelkę bez konieczności pokazania dowodu zakupu. Obecnie sklepy mają dowolność pod względem tego, jakie rodzaje i ilości opakowań przyjmują.
Zobacz też: Nawet 1 zł za reklamówkę już od 1 stycznia!
Przeczytaj także: Za te foliówki nie zapłacimy ani grosza
Polecamy: „Foliówka” za złotówkę. Nowy projekt resortu środowiska
Oprac. na podst. tvn24bis.pl, wiadomoscihandlowe.pl, newsweek.pl