Bezgotówkowy sposób płatności

2009-12-07 3:00

Karty debetowe i kredytowe stają się coraz popularniejsze. Przekonują się do nich także seniorzy. I nic dziwnego, są przecież wygodniejsze i bezpieczniejsze niż gotówka.

Zamiast nosić przy sobie portfel pełen banknotów i ciężkich monet, wystarczy jedna karta. Jeśli nawet nam zaginie, można szybko ją zablokować. Obecnie w wielu miejscach istnieje moż-liwość dokonywania operacji bezgotówkowych. Karty zastępują też wizyty w banku. Można korzystać z nich m.in. do wypłacania pieniędzy z bankomatów i w sklepach: do płacenia za zakupy i do podejmowania gotówki (np. dzięki usłudze Visa Cash Back umożliwiającej przy okazji robienia zakupów wypłatę w specjalnie oznaczonych kasach kwot do 200 zł). Warto również pamiętać, że karty są coraz lepiej chronione. Najważ-niejszy jest oczywiście PIN, czyli indywidualny kod dostępu dla użytkownika. Składa się z czterech cyfr, które dobiera bank. Korzystamy z niego podczas operacji dokonywanych w bankomatach i coraz częściej w sklepach. Ważne, żeby nikt nie miał dostępu do twojego osobistego numeru identyfikacyjnego. Zapamiętaj go, ale nigdzie nie zapisuj. Jeśli wpadnie w niepowołane ręce, ryzykujesz, że nieuprawniona osoba użyje karty do skorzystania z twoich pieniędzy.

Jeśli jednak za pomocą skradzionej karty ktoś wykona transakcję, obciążając konto jej właściciela, poniesie on odpowiedzialność za wydatki do 150 euro (czyli do ok. 630 zł), za pozostałą kwotę odpowiada bank. Jednak jeżeli kartę zdążymy zastrzec, nie ponosimy żadnych strat. Resztę opłaca wydawca karty, czyli bank. Pamiętaj, że każda karta musi być z tyłu podpisana. Bez podpisu właściciela jest nieważna. Niektóre banki umożliwiają wykupienie ubezpieczenia, dzięki któremu za kilka złotych miesięcznie bank przejmuje odpowiedzialność za operacje zrealizowane przed zgłoszeniem utraty karty.

Używa się przede wszystkim kart debetowych i kredytowych. Czym się różnią? Karta debetowa

Dostajesz ją automatycznie po otwarciu rachunku bankowego (zazwyczaj drogą pocztową w ciągu kilku dni od otwarcia konta, ale możesz również spotkać się z innymi rozwiązaniami, np. wydaniem karty z chwilą podpisania umowy o otwarcie i prowadzenie konta). Jest ona najlepszym rozwiązaniem przy płaceniu za codzienne zakupy czy wypłacaniu pieniędzy z bankomatu. Za jej pośrednictwem można dokonywać operacji bezgotówkowych i gotówkowych do wysokości środków zebranych na koncie. Dlaczego "debetowa"? Niektóre banki oferują debet, czyli powiększają sumę dostępnych środków o dodatkowy limit, np. do wysokości jednej pensji. Kartą debetową możemy z niego właśnie skorzystać, potocznie mówiąc "zejść na debet". Niestety, kartą debetową często nie możesz płacić za transakcje internetowe. Łatwiej płacić w Internecie kartami, na których wytłoczone litery są wypukłe (imię i nazwisko oraz numer karty).

Karta kredytowa

Jej podstawową zaletą jest możliwość korzystania z pieniędzy, których aktualnie nie posiadamy na rachunku bankowym. Za każdym razem, kiedy z niej korzystamy - płacąc np. za zakupy w sklepie - zaciągamy kredyt w banku. Na jego spłatę mamy kilkadziesiąt dni (zazwyczaj 50-55). Jeżeli spłacimy zadłużenie w terminie podanym przez bank, kredyt ten jest dla nas darmowy. Możesz także zapłacić tzw. kwotę minimalną (najczęściej kilka procent od zadłużenia) czy spłacić tylko część zadłużenia. Pamiętaj jednak - od niespłaconej części zadłużenia bank będzie naliczał odsetki. Z kartą kredytową związany jest tzw. limit kredytowy, czyli kwota pieniędzy, z której możesz korzystać. Jego wysokość ustalana jest przez bank na podstawie naszych comiesięcznych dochodów. W zależności od rodzaju karty kredytowej (srebrna, złota, platynowa) limit może wynosić od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych. Pamiętaj: karty kredytowej nie należy używać do wypłacania pieniędzy z bankomatu - od wypłaconej kwoty bank od razu nalicza odsetki! Co roku za kartę kredytową pobierana jest opłata w wysokości od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Opłata zależy często od częstotliwości wykorzystywania karty do wykonywania transakcji, ale także od jej rodzaju czy związanych z nią benefitów.

Jak wybrać najlepszą kartę dla siebie?

Karta debetowa powiązana jest z rachunkiem bankowym. Wybierając rachunek, decydujesz się tym samym na oferowaną do niego kartę. Na co powinieneś zwrócić uwagę? Na sieć darmowych bankomatów, którą dysponuje bank, na wysokość opłat za korzystanie z bankomatów "obcych" czy wreszcie na wysokość opłaty za kartę i na to, jak jest ona chroniona przez bank w razie kradzieży czy zagubienia.

Nieco inaczej ma się sprawa z kartą kredytową. Tu należy zwrócić uwagę na długość okresu bezodsetkowego, wysokość oprocentowania i opłat za wydanie lub wznowienie karty. O wydanie karty kredytowej można wnioskować nie tylko w banku, w którym mamy rachunek. Jednak skorzystanie z oferty "swojego" banku ma często wiele zalet, np. możliwość śledzenia na bieżąco płatności dokonywanych kartą (za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej) czy szybsze spłacanie zadłużenia (spłata praktycznie od razu znajduje się na rachunku karty).

Materiał powstał przy współpracy z PKO TFI

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze