Z zakupami w sieci jest jak z jazdą samochodem – obowiązuje zasada ograniczonego zaufania. Przede wszystkim weryfikuj wiarygodność sklepów, w których chcesz robić zakupy i nie podawaj sprzedawcom danych swojej karty. Sprawdź, czy transakcja odbywa się za pośrednictwem centrum autoryzacyjnego. Wówczas danych o karcie sklep nie otrzyma, bo klient podaje je tylko na witrynie centrum autoryzacyjnego. Upewnij się też, że połączenie jest szyfrowane – na stronie musi pojawić się ikonka kłódki. Po kliknięciu w nią powinien pojawić się ważny certyfikat bezpieczeństwa. Adres strony internetowej natomiast musi zaczynać się od https:// zamiast standardowego http://.
Pamiętaj, że do tego typu transakcji internetowych służy tzw. kod CVV2 (trzy cyfry umieszczone z tyłu karty; mogą to być trzy dodatkowe cyfry dodane na końcu numeru karty). W sieci w ogóle nie używa się i nie podaje PIN-u!
Banki oferują już jednak również inne, bezpieczniejsze sposoby płatności kartą, np. usługę 3D Secure lub karty przedpłacone i wirtualne, przeznaczone tylko do dokonywania transakcji internetowych. Korzystając z usługi 3D-Secure posiadacz karty w trakcie autoryzacji jest przekierowywany na stronę internetową swojego banku, gdzie dodatkowo musi podać hasło, zdefiniowane wcześniej i służące wyłącznie do zatwierdzania transakcji internetowych lub zatwierdza transakcję w taki sposób, jak przy innych transakcjach dokonywanych poprzez bankowość internetową. Technologia 3D-Secure umożliwia dokonywanie płatności internetowych nie tylko przy pomocy kart wypukłych, ale także z użyciem płaskich kart debetowych.
Na zakupy w sieci wybieraj się tylko z domowego komputera. Sprzęt w kawiarence internetowej może bowiem być zainfekowany oprogramowaniem szpiegującym. Nie zapisuj loginów i haseł w komputerze ani nie przesyłaj ich e-mailem. Warto natomiast zachowywać zapisy dokonanych transakcji i korespondencję e-mailową ze sklepem.
Nie daj się też nabrać na e-maile, sms-y czy telefony pochodzące rzekomo z banków czy sklepów. Pamiętaj, że banki czy sklepy nie mogą prosić cię o podanie danych karty, konta, PIN-u, haseł dostępu do rachunku itp. E-maile z takimi prośbami wyrzucaj bez odpowiedzi, a rozmowy telefoniczne po prostu rozłączaj.
Porada eksperta: Podstawowe zasady
Zawsze, gdy „wchodzimy” do Internetu z naszymi pieniędzmi, powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Dotyczy to nie tylko płatności kartami płatniczymi w sieci, ale także np. obsługiwania konta bankowego, dokonywania przelewów itd. Warto pamiętać o kilku ogólnych zasadach bezpieczeństwa obowiązujących w internetowym świecie finansów.
Zasada 1. - dbaj o "higienę" swojego komputera. Korzystaj z najnowszych programów antywirusowych, blokad, zapór itp.
Zasada 2 - sprawdzaj koperty. Jeśli korespondencja np. z PIN-em, listami haseł do potwierdzania transakcji itd. będzie uszkodzona, reklamuj to.
Zasada 3 - wymyśl trudne hasła dostępu do konta (to samo dotyczy PIN-u). Najbezpieczniejsze są kombinacje przypadkowych znaków.
Zasada 4 - pilnuj swoich haseł¸ PIN-u, kodów. Nie pokazuj ich nikomu i nie zapisuj w komputerze.
Zasada 5 - bądź dyskretny. Nie udzielaj w Internecie informacji na swój temat (np. na forum dyskusyjnym).