Jak bezpiecznie korzystać z kart bankowych? Oto zasady, dzięki którym twoje pieniądze nie staną się łupem dla złodziei.
Karta cenna jak gotówka
Pamiętaj, że trzeba o nią dbać tak samo jak o pieniądze. Kartę trzymaj w bezpiecznym i najlepiej stałym miejscu, tak żebyś zawsze wiedział, gdzie się znajduje. Nie użyczaj jej innym osobom i nie pozwól, żeby dostała się w niepowołane ręce. Przecież to klucz do wszystkich twoich pieniędzy, które znajdują się na koncie.
PIN to tajemnica
Najlepiej jest go zapamiętać. PIN to tylko 4 cyfry, których będziesz często używać, więc nie powinno ci to sprawić problemu. Jeśli jednak jest zbyt trudny, to po prostu zmień go na taki, którego nie zapomnisz. Absolutnie nikomu go nie podawaj. Te dane służą tylko do dokonania transakcji i są potrzebne tylko tobie.
Wyciągi z rachunku pod kontrolą
Sprawdzaj je, a jeśli zauważysz, że zostałeś obciążony niesłusznie, to jak najszybciej złóż reklamację. Bank ma obowiązek pomóc ci odzyskać utracone pieniądze. Uwaga! Zapisz numer telefonu do zastrzegania karty, tak żebyś zawsze miał go pod ręką. Jeśli karta ci zaginie albo zauważysz jakieś nieprawidłowości, to dzwoń do banku, który ją zastrzeże i przejmie odpowiedzialność za nieuprawnione transakcje.
Bezpieczne transakcje
Wprowadzając PIN, zarówno w bankomacie, jak i w terminalu w sklepie, zawsze zakrywaj dłonią klawiaturę. Uniemożliwi to osobom trzecim podejrzenie cyfr, które chronią dostęp do twojego konta. Zawsze miej kartę na oku. Nie pozwól kasjerowi oddalić się z nią np. na zaplecze. Staraj się korzystać z bankomatów w oddziałach banku i centrach handlowych. Kręci się tu sporo ludzi, a kamery cały czas monitorują, co się wokół dzieje. Dzięki temu unikniesz napadu i nie skorzystasz z podejrzanego bankomatu.
Karta lepsza niż gotówka
Aby czuć się bezpiecznie z kartą, powinniśmy ją traktować jak gotówkę. Najważniejsze rady to:
1. Nigdy nikomu nie ujawniaj swojego PIN-u
2. Najlepiej zapamiętaj PIN, a jeśli musisz PIN zapisać, zaszyfruj go np. jako numer telefonu
3. Noś kartę w portfelu i chroń ją jak gotówkę
4. Wiedz zawsze, gdzie jest twoja karta, abyś szybko zauważył jej brak i zgłosił w banku
5. Znaj numer telefonu do zastrzegania kart
Warto pamiętać, że utrata karty niesie ze sobą mniejsze ryzyko strat finansowych niż utrata portfela z gotówką. Zastrzeżenie karty jest natychmiastowe i uniemożliwia wypłacanie pieniędzy z rachunku. Natomiast utraconej gotówki nie mamy raczej szansy odzyskać.
Anna Znamirowska, ekspert Banku Pocztowego