Jeśli na starcie nie dysponujesz dużymi pieniędzmi, możesz pomyśleć o założeniu agencji turystycznej. To najłatwiejsza forma rozpoczęcia działalności w tej branży. Prowadzenie agencji turystycznej polega na stałym pośredniczeniu w zawieraniu umów o świadczenie usług turystycznych na rzecz innych usługodawców, którzy są już wpisani do rejestru organizatorów turystyki np. możesz sprzedawać wycieczki dużych biur podróży, bilety lotnicze, kolejowe i autobusowe oraz ubezpieczenia turystyczne. Żeby otworzyć agencję turystyczną, nie musisz mieć żadnych pozwoleń, ubezpieczeń czy gwarancji bankowych. Wystarczy, że zarejestrujesz ją jak każdą inną firmę. Musisz tylko mieć lokal oraz komputer obsługujący systemy rezerwacji i umowy z organizatorami wycieczek. Natomiast systemy rezerwacji są najczęściej udostępnianie za darmo przez touroperatorów i pozwalają na rezerwacje w systemie on-line. Na stronach internetowych niektórych biur podróży możesz znaleźć szczegółowe informacje dotyczące takich umów partnerskich, dowiesz się o swoich obowiązkach i warunkach, jakie musisz spełnić, żeby zostać agentem danego biura podróży. Na jaki zarobek możesz liczyć? To zależy od wysokości prowizji ustalonej przez touroperatora, z którym będziesz współpracować. Przeważnie prowizje wahają się w granicach 10 – 15 proc. (w zależności od wielkości obrotów).
Konieczny wpis do rejestru
Decydując się na własne biuro podróży, będziesz musiał pokonanie wiele procedur biurokratycznych. Przede wszystkim musisz mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą z uwzględnieniem odpowiednich rodzajów usług, Do prowadzenia działalności w zakresie turystyki, niezbędne jest uzyskanie zezwolenia władz województwa, a potem wpisu do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych. Starania o zezwolenie musisz rozpocząć od uzyskania i przedstawienia umowy gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej. Rejestry organizatorów turystyki prowadzą marszałkowie województw. Obecnie biuro podróży można założyć jak każdą inną działalność gospodarczą – nie są wymagane określone kwalifikacje.
Szczegółowe warunki świadczenia usług turystycznych na terytorium Polski, a także za granicą, jeżeli umowy z klientami o świadczenie tych usług są zawierane na terytorium Polski znajdziesz w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych oraz w ustawie z 29 kwietnia 2010 roku o zmianie ustawy o usługach turystycznych.
Gwarancje dla turystów
Jako właściciel biura podróży - oprócz wpisu do rejestru organizatorów turystyki, musisz mieć przez cały okres prowadzenia działalności umowę gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej albo umowę ubezpieczenia na rzecz klientów. Wszystkie te zabezpieczenia mają zapewnić klientom, na wypadek niewypłacalności biura m.in. pokrycie kosztów powrotu do miejsca wyjazdu, zwrot pieniędzy pobranych od klientów za skrócone lub niezrealizowane wczasy.
Więcej na ten temat przeczytasz w naszej książce "45 pomysłów na biznes". Książka dostępna w kioskach.