Boom na polski dizajn. Znów produkują meble z lat 50. [WYWIAD, ZDJĘCIA]

2017-09-24 14:00

Polskie wzornictwo jest cenione na całym świecie. Stanowi wręcz naszą dumę narodową. Jednak niecodziennie zdarza się, że do produkcji trafiają meble zaprojektowane w latach... 50. i 60. Działalność fundacji Nowy Model stanowi żywy dowód na to, że stoły czy regały w starym stylu znowu są w cenie. Wyglądają na współczesne i wcale nie kosztują fortuny, mimo że zostały wymyślone ponad pół wieku temu.

Anna Bartosiewicz, Superbiz.se.pl: Dlaczego zdecydowaliście się Państwo na reaktywację regału Hałasa i innych mebli z PRL-u?

Karol Starczewski, projektant, twórca nowymodel.org: Marka nowymodel.org powstała z tęsknoty za autentycznością i jakością, z potrzeby wsparcia i promowania polskiego designu. Próbujemy odtworzyć drobny fragment ikonicznego krajobrazu polskiego designu. Zależy nam zwłaszcza na meblach, które z powodu uwarunkowań historycznych nigdy nie zostały wdrożone do produkcji, które zostały zapomniane i zaniechane, a dziś - dzięki swojemu unikalnemu wzornictwu - są klasykami designu. Tak powstała nasza seria Ikony Polskiego Designu.

Konsekwentnie wdrażamy kolejne odnalezione projekty polskich twórców. W czasie spotkań z projektantami tamtego czasu i z rodzinami tych, którzy już nie żyją, m.in. Aleksandrem Kuczmą, Wojciechem Horą, panią Stanisławą Hałasową, z projektów, które napotykamy, staramy się stworzyć pewien obraz historii polskiego wzornictwa i tego co, było w nim najważniejsze. Bardzo pomogła nam w tym współpraca z prof. UAP Katarzyną Laskowską: nowymodel.org był partnerem wystawy „Wielkopolska tradycja wzornictwa meblowego", zorganizowanej przez Katedrę Mebla Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i Fundację UAP. Wystawa została zaprezentowana w 2013 roku w ramach Wawa Design Festiwal w warszawskim Soho Factory i stała się swoistą inauguracją naszych działań. Spośród ponad 40 prezentowanych eksponatów aż 12 powstało w naszych warsztatach. Część z nich już jest, a kolejne wkrótce będą do kupienia na naszej stronie internetowej.

Czym nowe meble różnią się od prototypowych wersji?

Staramy się odtwarzać oryginalne założenia projektowe, jednak w większości projektów nie były one formułowane, a kontaktu z oryginalnym prototypem nie mieliśmy. Projekty odtwarzamy często na podstawie rysunków, skąpej dokumentacji, czasem zdjęć. W przypadku niektórych mebli, jak np. taboret IMUGO projektu prof. Hałasa, dla zaistnienia ich na współczesnym rynku konieczne było ich dostosowanie do współczesnych norm wytrzymałościowych i ergonomicznych. Staramy się jednak, żeby nawet w takim przypadku była możliwość zakupu obiektu w jego oryginalnym kształcie.

Sukces taboretu prof. Rajmunda Teofila Hałasa zainspirował nas do pracy nad całą rodziną siedzisk nawiązujących do oryginalnego projektu z roku 1960. W ten sposób powstały dwa modele hokerów różniące się wysokością oraz nowa wersja taboretu IMUGO – trochę większa i mocniejsza niż pierwotny projekt. Dopasowane do współczesnych norm i wymagań.

Rodzina IMUGO+ gwarantuje ciekawą aranżację nowoczesnego mieszkania lub przestrzeni usługowych zachowując swój oryginalny charakter. Hokery idealnie sprawdzają się w barze, kuchni, jadalni, salonie, natomiast niższe taborety będą stanowić wyjątkowy, dekoracyjny dodatek każdej przestrzeni.

Do kiedy produkowane przez państwa meble były dostępne na rynku i kiedy nastąpiła ich reaktywacja?

Jeśli chodzi o reedycje mebli polskich projektantów, to wdrażamy do produkcji meble, które nigdy nie wcześniej nie były produkowane, które wyszły poza fazę wstępnego prototypu i rzadko były pokazywane, np. jedynie na wystawach, co jest związane ze specyfiką polskiego rynku meblowego tamtych lat. Czasami mówimy też o projektach, które powstały tylko na rysunkach projektantów.

Jak rozwiązaliście państwo kwestię praw autorskich?

Szanujemy własność intelektualną projektantów. Jest to dla nas podstawowa wartość, dlatego podpisujemy umowy licencyjne z projektantami albo spadkobiercami praw autorskich do poszczególnych projektów. Pomagamy im również chronić te prawa poprzez dostępne procedury Urzędu Patentowego. Np. projekt regału o zmiennych wysokościach powstał w 1959 roku. nowymodel.org wykupiła licencję na produkcję tego unikalnego regału od wdowy po prof. Hałasie, zastrzegając system mocowania drewnianych półek za pomocą metalowych klamr jako wzór użytkowy objęty ochroną patentową [Numer: 002337949-0001 z dnia 04/11/2013].

Zaczęliśmy produkować regał prof. Hałas w 2013 roku. Od tego czasu był on wielokrotnie doceniany w polskiej branży designerskiej i wzorniczej. Został m.in. odznaczony tytułem MUST HAVE na Łódź Design Festival oraz wygrał w konkursie na najlepiej zaprojektowane produkty i usługi na polskim rynku Dobry Wzór 2016, organizowanym przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego.

Zobacz też: Jak zarabiać na rzeczach z PRL-u? [PRZEWODNIK, ZDJĘCIA]

Zobacz także: Historia barów mlecznych w Polsce [GALERIA]

Może cię zainteresować: Odzież tej marki noszą Rihanna, Kendall Jenner i A$AP ROCKY [GALERIA, WYWIAD]

Oprac. na podst. nowymodel.org, mat. własne

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze