ciepłownia geotermalna

i

Autor: pixabay.com

Ciepłownictwo w Polsce

Branża ciepłownicza uniknie nowego podatku

2022-08-19 7:25

Ministerstwo Finansów uspokaja branże ciepłowniczą. Zapewnia, że firmy z tego sektora nie będą musiały płacić tzw. podatku minimalnego - informuje w piątek "Puls Biznesu".

Branża ciepłownicza bez podatku minimalnego

"Mamy dobrą informację dla przedsiębiorstw z branży ciepłowniczej. Od przyszłego roku nie obciąży ich wiszący nad biznesem miecz w postaci tzw. podatku minimalnego. Zapewnia o tym wiceminister finansów Artur Soboń w piśmie do Anny Moskwy, minister klimatu i środowiska" – poinformował "Puls Biznesu".

Dynamika na rynku surowców energetycznych

Redakcja zauważa, że minister klimatu zaalarmowała niedawno, że projekt zmian w ustawie o podatku CIT (kolejny etap naprawy tzw. Polskiego Ładu) nie uwzględnia specyfiki oraz bardzo trudnej sytuacji finansowej ciepłownictwa a obciążenie tej branży podatkiem minimalnym doprowadzi ją do zapaści.

Argumentowała, że "w związku z bardzo dynamiczną sytuacją na rynkach światowych w zakresie cen surowców energetycznych oraz notowań uprawnień do emisji dwutlenku węgla przedsiębiorstwa ciepłownicze mogą osiągać ujemną rentowność”. Natomiast dodatkowy podatek (po raz pierwszy firmy zapłacą go w 2023 r., w rozliczeniu za 2022 r.) spowoduje "bezprecedensowe ujemne wyniki finansowe branży”.

Pieniądze to nie wszystko - Jerzy Hausner

Wizja "pogrzebania" branży ciepłowniczej

"PB" podnosi, że zagrożenie na łamach gazety potwierdził Jacek Szymczak, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie. Stwierdził, że konieczne jest wyłączenie branży z podatku minimalnego, bo w przeciwnym razie "dojdzie do jej pogrzebania”.

Ministerstwo Finansów uspokaja

Redakcja informuje, że Ministerstwo Finansów ze zrozumieniem wsłuchało się w te obawy. Wiceminister Artur Soboń skierował do minister Moskwy pismo uspokajające.

"Projekt zakłada wyłączenie podmiotowe dla spółek komunalnych, wśród których znajdują się także przedsiębiorstwa energetyczne. Podkreślenia wymaga także to, że z przychodów stanowiących podstawę opodatkowania wyłączone zostaną te przychody, które nie są uwzględniane dla celów wyliczenia wskaźnika rentowności (straty). Pozwoli to zatem na nieopodatkowanie m.in. przychodów osiąganych z transakcji, w których występują ceny regulowane, która to sytuacja ma miejsce w przedsiębiorstwach energetycznych" - wskazano w piśmie wiceministra Sobonia. 

Sonda
Czy kaloryfery u Ciebie są ciepłe?
Najnowsze