Kiedy euro w Polsce?
Komisja Europejska szuka dodatkowych źródeł finansowania strefy euro oraz chce wprowadzenia kontroli Parlamentu Europejskiego nad ministrami finansów krajów eurolandów. W tym celu padła propozycja, aby do 2025 roku wszystkie 27 państw UE (obecnie jest ich 28, ale wkrótce Wielka Brytania opuści wspólnotę - red.) przyjęło walutę euro.
Zobacz również: Beata Szydło ujawnia, kiedy Polska przyjmie euro
To efekt rozmów w Strasburgu kilku eurodeputowanych z komisarzami odpowiedzialnymi za europejską walutę - Valdisa Dombrovskisa i Pierre'a Moscoviciego. Do protokołu z tajnego spotkania dotarł dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung", który opisuje całą sprawę.
Komisarze domagają się stworzenia oddzielnego budżetu dla eurolandu. Zdaniem Dombrovskisa możliwe są też wspólne zasiłki dla bezrobotnych, lecz dopiero po reformach rynku pracy.
W dokumencie KE nakreślony został cel wprowadzenia do 2025 roku we wszystkich państwach UE wspólnej waluty euro, które się do tego zobowiązały. Według rozmów wówczas unia walutowa byłaby już "dokończona". "FAZ" zwraca uwagę, że w traktatach Dania i Szwecja (podobnie jak wychodząca z UE Wielka Brytania) zastrzegły sobie prawo do nieprzyjmowania euro. Pozostałych sześć krajów - Polska, Czechy, Węgry, Chorwacja, Rumunia i Bułgaria - nie spełnia kryteriów ekonomicznych, ale nie tylko. "FAZ" podkreśla, że Polska, Czechy i Węgry zdecydowanie odrzucają wejście do strefy euro, przede wszystkim z przyczyn politycznych.
Źródło: www.faz.net