automat na butelki Lewiatan

i

Autor: materiały prasowe

Butelki z kaucją oddamy w automatach w sklepach. Nowość w Polsce testowana w Lewiatanie

2021-05-28 12:34

Sejm dyskutuje wprowadzenie systemu depozytowo-kaucyjnego, który mógłby poprawić tę sytuację – podobne rozwiązania funkcjonują już m.in. w Niemczech, Szwajcarii czy Norwegii. Dyskusje nie wstrzymują jednak polskich przedsiębiorców przed działaniem. W sklepach PSH Lewiatan rozpoczął się właśnie test urządzenia, umożliwiającego selektywną zbiórkę plastikowych butelek. Za koordynację procesu przetworzenia i odzysku plastiku odpowiedzialna jest firma Interseroh, specjalizująca się w usługach recyklingu i rozwiązaniach dla gospodarki o obiegu zamkniętym.

Polska zajmuje przedostatnią pozycję wśród państw Unii w zestawieniu najbardziej zielonych państw świata (Environmental Performance Index 2020). Tymczasem, zaledwie w ciągu 8 lat, kraje członkowskie UE mają przerabiać 90 proc. butelek PET na recyklat służący do produkcji nowych opakowań. Dla porównania: na polski rynek trafia rocznie ok. 200 tys. ton opakowań PET, z czego powtórnie przetwarzanych jest tylko 40 proc. 

W marcu 2021 roku, do Sejmu RP trafił pakiet trzech ustaw o nazwie „Zdrowa Zielona Polska”, którego głównym celem jest upowszechnienie recyklingu poprzez wprowadzenie go jako normy prawnej. Jedna z przedstawionych propozycji dotyczy wprowadzenia obowiązkowej opłaty depozytowej od napojów w butelkach szklanych, plastikowych czy puszkach z aluminium. Kaucja za opakowanie przeznaczone do recyklingu byłaby pobierana przy zakupach, a klienci odzyskaliby ją oddając butelki do recyklomatów. Te natomiast miałyby pojawić się w każdym sklepie o powierzchni powyżej 2000 m2. 

ZOBACZ: Wielka zmiana w Pepco! Tego klienci się nie spodziewali. Odważny krok właścicieli

Ranking sklepów internetowych. Które z nich cieszą się największą popularnością?

- Segregacja odpadów i ochrona środowiska to dziś już obowiązek. Lewiatan promuje działania ekologiczne. Wprowadziliśmy do sprzedaży ekologiczne papiery do pakowania wędlin i serów dające możliwość oddzielenia papieru od folii przy segregacji odpadu. Papiery do pakowania, torby papierowe czy torebki do pieczywa z logo Lewiatan posiadają certyfikaty FSC. Jako jedna z pierwszych sieci detalicznych wprowadziliśmy eko kartony na zakupy również z certyfikatem FSC. Dziś rozpoczynamy pilotaż kolejnej akcji zachęcającej naszych klientów do segregowania surowca i skutecznego realizowania założeń gospodarki o obiegu zamkniętym - mówi Marcin Poniatowski, członek zarządu ds. marketingu z Lewiatan Holding S.A.

Zdaniem Marcina Poniatowskiego mamy w tym obszarze jeszcze sporo do zrobienia. Coraz więcej państw wprowadza obowiązek opłaty depozytowej od napojów w butelkach szklanych czy plastikowych, a w Niemczech, Norwegii czy Holandii ponad 90 proc. odpadów zwróconych do butelkomatów podlega recyklingowi, a urządzenia do zbierania szklanych, plastikowych czy aluminiowych opakowań są powszechnie dostępne.

Sonda
Czy automaty do recyklingu butelek powinny być obowiązkowe w dużych sklepach w Polsce?

Jak to działa?

Do maszyny testowanej we włocławskich sklepach sieci Lewiatan, można wkładać butelki z tworzywa PET po wodzie i innych napojach. Za każdą z nich naliczane są zielone punkty w aplikacji „Mój Lewiatan” wymieniane na bony zakupowe, które będzie można zrealizować w sklepach sieci. Testy urządzenia potrwają przez dwa miesiące od 24 maja do 30 czerwca br.  i w zależności od wyniku pilotażu, Lewiatan rozważa wdrożenie projektu w kolejnych sklepach sieci. Instalacja automatu to kolejna inicjatywa prowadzona na rzecz ochrony środowiska w ramach projektu „Ekodziałanie w Lewiatanie”.

Obsługa urządzenia jest prosta. Wystarczy zeskanować kartę „Mój Lewiatan”, następnie włożyć pustą butelkę (nawet z nakrętką) po napojach PET z czytelnym kodem kreskowym do otworu na butelkę. Jeśli mamy więcej butelek to możemy włożyć je po kolei, jedna za drugą. Ostatni krok to wydruk paragonu i naliczenie zielonych punktów. A zebrany surowiec zostanie przetworzony i ponownie wykorzystany do nowych produktów.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze