Zgodnie z zaproponowanymi zmianami, zakaz handlu w niedzielę zacznie obowiązywać 1 marca 2018 roku, kiedy handlowe mają być dwie niedziele – pierwsza i ostatnia. W 2019 r. handel ma być dozwolony tylko w jedną, ostatnią niedzielę w miesiącu, a w 2020 r. zacznie obowiązywać całkowity zakaz. Ustawa przewiduje pewne odstępstwa od tej reguły.
Zobacz też: Będzie całkowity zakaz handlu w niedzielę! PiS składa ważną poprawkę
Od 2020 roku będą dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowo - ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.
Zakaz nie będzie obowiązywał sklepów internetowych. Doprecyzowano też kwestię ograniczenia handlu na stacjach benzynowych czy dworcach kolejowych. Poszerzono katalog podmiotów wyłączonych z zakazu m.in. o: piekarnie, cukiernie i lodziarnie. Zakaz nie będzie także obowiązywać na terenie rolno-spożywczych rynków hurtowych.
Uchwalona ustawa przewiduje karę grzywny za złamanie zakazu handlu w niedziele w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł.
Polecamy: Czas trzeźwienia na butelkach z alkoholem? To może być rewolucja
Za ustawą zakazującą handlu w niedziele zagłosowało 254 posłów, 156 było przeciw, a 23 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu, a jeśli on nie zgłosi uwag, to do prezydenta do podpisu.
Oprac. na podst. tvn24bis.pl, pulshr.pl