Węgiel

i

Autor: shutterstock(2)

Kupno węgla

Cena węgla jest zbyt wysoka i musi spaść. Ile obecnie przepłacamy za tonę?

2023-07-06 4:14

Jak informuje radio Eska, cena węgla w polskich składach spadła. Najtaniej ekogroszek workowany z dostawą można kupić w cenie 1550 zł za tonę. Większość ofert oscyluje jednak w przedziale między 1900 zł a 2100 zł za tonę. Tymczasem wielu ekspertów ocenia, że dzisiaj nie ma powodu, aby węgiel w Polsce kosztował więcej niż 800 zł za tonę. O co więc w tym wszystkim chodzi?

Obecne ceny węgla są za wysokie. Kiedy spadnie?

- Byłoby politycznym samobójstwem utrzymywanie obecnego poziomu cen węgla w kraju, zwłaszcza jeśli na świecie jego cena zniżkuje do 391 zł/t, a całkiem realne są perspektywy na dalsze spadki. Tak tanio na świecie nie było od czerwca 2021. Ale cena węgla w kraju nadal pozostaje na bardzo wysokim poziomie, choć dwa lata temu polski węgiel kosztował o połowę mniej niż obecnie - mówi Mariusz Seweryn z Telewizji Tychy.

Według radia Eska, trudno jednoznacznie stwierdzić, czy w najbliższych miesiącach ceny węgla będą się obniżać. Silna złotówka i spadające ceny na światowych rynkach sugerują dalszy spadek. Jednak na krajowym rynku konkurencja została znacznie ograniczona, a niektóre firmy zajmujące się transportem węgla z Polskiej Grupy Górniczej mogą nie mieć interesu w obniżaniu swoich zysków. Ponadto, ceny w dużej mierze ustalane są przez państwowe spółki, co oznacza, że ewentualna decyzja o korekcie cen będzie również uwarunkowana czynnikami politycznymi.

- Cały czas podkreślamy, że węgiel z PGG jest produktem najwyższej jakości, sprzedawanym w niezmiennej cenie 1500-1700 zł za tonę, podczas gdy jeszcze niedawno normą na składach była cena 3,5 tys. zł za tonę. Na bieżąco analizujemy sytuacje rynkową i wsłuchujemy się w głosy naszych klientów. Na ewentualne korekty przyjdzie czas po dokonaniu analizy. Za wcześnie o tym mówić - informuje Tomasz Głogowski, rzecznik PGG, cytowany przez radio Eska. 

Cena węgla uzależniona od jesiennych wyborów?

Eska donosi, że Bodźcem do obniżania cen mogą być spadające indeksy ARA oraz jesienne wybory parlamentarne w Polsce. Z drugiej strony analitycy dostrzegają czynniki, które „zmuszają do pozostawienia cen przynajmniej na niezmienionym poziomie” (m.in. konieczność importu niskiej jakości niesortowanego węgla oraz zobowiązanie w ramach polityki klimatycznej UE.

Eska informuje, że powolny spadek cen będzie następował, jednak nie ma co myśleć, że tona węgla powróci do ceny sprzed dwóch lat. W 2021 r. średnioroczna cena wg GUS wyniosła 996,60 zł/tonę.

Pieniądze to nie wszystko - Jadwiga Emilewicz
Sonda
Będziesz kupować węgiel długo przed zimą?
Najnowsze

Materiał sponsorowany