Jak czytamy w komunikacie Konfederacji Lewiatan, propozycje są szkodliwe dla rozwoju rynku gazu w Polsce, pogorszą konkurencyjność gospodarki, spowolnią wzrost gospodarczy, i utrudnią realizację planów rządu w zakresie dywersyfikacji dostaw gazu do naszego kraju. W jaki sposób?
Wyższe koszty po wszystkich stronach
Rada ds. Gazu Konfederacji Lewiatan podkreśla,że nowe przepisy zakładają m.in. blokowanie mocy przesyłowych na potrzeby realizacji dostaw gazu z magazynów znajdujących się poza granicami Polski, obowiązkowe utrzymywanie niewykorzystanych mocy przesyłowych jedynie na potrzeby przesyłu gazu z magazynów zlokalizowanych za granicą i konieczność utrzymywania magazynów gazu nawet po zaprzestaniu działalności w zakresie obrotu gazem z zagranicą.
Sprawdź także: W Wielkopolsce odkryli nowe złoże gazu!
– Utrzymywanie mocy przesyłowych na granicach na wypadek sytuacji kryzysowej bez możliwości korzystania z nich w celach handlowych jest pozbawione jakiegokolwiek sensu ekonomicznego, gdyż generuje wyłącznie wzrost kosztów prowadzonej działalności niezależnie od podmiotu, który tę działalność prowadzi – tłumaczy cytowana w komunikacie Daria Kulczycka, dyrektorka departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan.
Zapłacimy 5 procent więcej za gaz
Według Rady ds. Gazu Konfederacji Lewiatan po wprowadzeniu nowych przepisów ceny gazu dla odbiorców wzrosną o dodatkowe 5 proc. i będą o 15 proc. wyższe niż w krajach UE sąsiadujących z Polską. Firmy, z wyjątkiem spółek należących do Grupy Kapitałowej PGNiG SA, zaniechają importu gazu, co zniweczy wysiłki rządu mające na celu stworzenia w Polsce tzw. hub'u gazowego dla regionu.
Czytaj też: Ceny gazu pójdą w górę
„W sytuacji, gdy w zakresie importu gazu do Polski nie będzie innych podmiotów niż te z Grupy Kapitałowej PGNiG S.A., nie będzie również firm z Polski gaz eksportujących. Wszelkie wysiłki obecnego rządu w zakresie dywersyfikacji dostaw gazu, pełniejszego wykorzystania terminalu LNG, budowy Baltic Pipe czy rozbudowy istniejących interkonektorów zakończą się – w świetle przedstawionych propozycji – tym, że za pomysły rządu zapłacą wyłącznie polscy odbiorcy (w tym konsumenci) gazu. Polscy odbiorcy, po wejściu w życie nowych regulacji, będą płacili zdecydowanie najwyższe ceny za gaz, jego magazynowanie i dostawę w porównaniu z sąsiadującymi z nami krajami UE" – uważa Konfederacja Lewiatan.
Źródło: Konfederacja Lewiatan