stacja paliw, paliwo, tankowanie,

i

Autor: Marek Adamowicz

Ceny paliw. Część kierowców nie będzie zadowolona

2021-08-16 9:54

Wygląda na to, że kierowcy w końcu doczekali się stabilizacji cen paliw. Sprawdziły się prognozy ekonomistów, którzy zapowiadali, że trzeba będzie się przyzwyczaić do stabilnej ceny sześciu złotych za litr benzyny. Uspokoiła się również sytuacja oleju napędowego. Choć podwyżki w końcu wyhamowały, to nie ma co też liczyć na to, że ceny paliw spadną. Natomiast mniej powodów do radości mają kierowcy, którzy mają w swoich samochodach zamontowaną instalację LPG. Eksperci z e-petrol.pl ostrzegają, że autogaz będzie drożał.

Ceny paliw na stacjach bez większych zmian, podwyżkami zagrożone tylko LPG

Choć obawiano się, że kolejna fala koronawirusa uderzy w rynek naftowy, to uruchomienie pakietu pomocowego w USA wpłynęło na prognozy cen paliw. Jak zaznaczają dr Jakub Bogucki i Grzegorz Maziak z e-petrol.pl, w polskich cennikach spadły ceny hurtowe benzyny 95-oktanowej. Natomiast nieco podrożał w hurcie olej napędowy. Niemniej ceny paliw na stacjach mają pozostać bez większych zmian, poza wcześniej wspomnianym LPG.

ZOBACZ: Drożyzna dotknęła też szczepionki! Nie starczy ich dla wszystkich

Kradzionym autem ukradł paliwo. Zatankował nie tym co trzeba

Według raportu e-petrol.pl, 16-22 sierpnia jeśli będą zmiany, to nieznaczne. Za litr benzyny 98-oktanowej zapłacimy w przedziale od 5,95 zł do 6,06 zł. 95-oktanowe paliwo ma kosztować 5,67-5,78 zł za litr. Posiadacze aut z silnikiem diesla zatankują taniej niż właściciele "benzyniaków", bo cena litra oleju napędowego będzie oscylować pomiędzy 5,35 zł, a 5,46 zł.

Jak mówi dr Jakub Bogucki dla e-petrol.pl, negatywnie na ceny gazu w Polsce wpłyną sankcje Rosji na Białoruś, co też utrudni transport paliwa. Ponadto nie bez znaczenia dla rynku był pożar w syberyjskiej instalacji Gazpromu. Katastrofa doprowadziła do wewnętrznych problemów w dostawach gazu, co wpłynie również na eksport. Możliwe, że ceny wzrosną nawet do poziomu 2,63 zł-2,73 zł/litr.

Ceny paliw. Prognozy na przyszłość

W ubiegłym tygodniu na giełdzie naftowej w Londynie doszło do spadku ceny ropy na poziom 68 dolarów. Jak czytamy na e-petrol.pl, powodem wyprzedaży było wprowadzenie nowych obostrzeń w Chinach w związku z wariantem Delta. Szybko jednak doszło do odbicia, dzięki bilionowemu wsparciu zatwierdzonemu przez Senat USA.

Sonda
Jakie paliwo najczęściej tankujesz?

Amerykańskie wsparcie dla gospodarki doprowadziło do odbicia i cena wróciła do ponad 70 dolarów za baryłkę. Eksperci e-petro.pl zaznaczają, że rynek będzie raczej stabilny i nie ma co się spodziewać żadnych spadków. Oznacza to, że ceny paliw będą utrzymywać się na obecnym, wysokim poziomie.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze