podatki

i

Autor: pixabay.com

Chcesz skorzystać z nowego CIT? Przeczytaj 123 strony

2020-12-14 13:43

Estoński CIT to rozwiązanie, na które czekało wielu przedsiębiorców. Kryła się za tym subtelna obietnica usprawnionego i przyjaznego systemu podatkowego. Ministerstwo Finansów przygotowuje praktyczny przewodnik po estońskim CIT. Projekt objaśnień jest już dostępny. To liczący ponad 100 stron dokument.

Tzw. "estoński CIT" ma być podatkowym hitem przyszłego roku. Rozwiązanie sprawdzone w Estonii pozwoli firmom, które mają obroty poniżej 100 mln zł nie płacić podatku CIT, o ile będą inwestować w rozwój i nie będą wyciągać zysku ze swojej firmy. Estoński CIT to dla przedsiębiorcy również oszczędność czasu, bo do minimum ograniczamy biurokrację. Wszystko to jest szczególnie ważne w czasie odbudowy gospodarki po kryzysie spowodowanym epidemią.

- Estoński sposób rozliczania jest w Polsce całkowitą nowością, więc firmy potrzebować będą przewodnika, który krok po kroku przeprowadzi je przez proces wejścia, wyjścia i korzystania z tego systemu. Ministerstwo często wydaje dla podatników instrukcje czy handbooki, ale będzie to pierwszy raz kiedy takiemu materiałowi nadana zostanie moc objaśnień podatkowych, czyli moc chroniąca korzystające z niego firmy w kontakcie z administracją. Objaśnienia do estońskiego CIT będą swoistym przewodnikiem - obszernym, pełnym praktycznych przykładów, które w prosty sposób wyjaśnią każdą wątpliwość podatnika – mówi wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Przedsiębiorcy czekają na estoński CIT – wyniki ankiety Pracodawców RP

Super Raport 14.12 (Goście: Witold Waszczykowski - eurodeputowany PiS, były szef MSZ oraz Paweł Kowal - Koalicja Obywatelska)

Aby rozwiać wszelkie wątpliwości Ministerstwo Finansów przygotowało praktyczny przewodnik po nowym CIT.

- Celem Przewodnika jest przedstawienie prawidłowego rozumienia przepisów ustawy o CIT w zakresie opodatkowania dochodów spółek kapitałowych ryczałtem. Ten nowy sposób opodatkowania wiążący dochód do opodatkowania z kategoriami prawa bilansowego i polegający na zmianie momentu powstania obowiązku podatkowego stanowi odejście od dotychczasowych zasad podatkowych i będzie dla podatnika oznaczał przystąpienie do systemu opartego na nowych zasadach opodatkowania, w sposób istotny różniących się od reguł podstawowych - czytamy w projekcie.

Konsultacje zewnętrzne potrwają do 17 grudnia. Konsultacje są otwarte dla wszystkich zainteresowanych, w szczególności dla spółek kapitałowych, które będą mogły korzystać ze zmian w prawie, a także innych podmiotów zainteresowanych zakresem konsultowanego zagadnienia.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze