Chroń swój PESEL – nie daj się nabić w butelkę spłat niechcianych rat!

2020-03-26 15:25 Artykuł Sponsorowany
Nierozsądne  udostępnianie numeru PESEL może mieć nieprzyjemne konsekwencje
Autor: Materiały Promocyjne

Świadome korzystanie z danych osobowych nigdy nie jest nadmierną ostrożnością, ale nieodzownym elementem naszego życia codziennego. Kradzież tożsamości, wyłudzenia pożyczek, posługiwanie się skradzionymi dokumentami, to sytuacje, które znamy nie tylko z mediów.

Historie prawdziwe… który scenariusz może być Ci bliski?

Chroń swój PESEL – nie daj się nabić w butelkę spłat niechcianych rat!
Autor: Materiały Prasowe

Młody człowiek, dobrze zarabiający, miał się żenić, ale narzeczona odkryła jego długi, z którymi nie mógł się uporać.  Życie ponad stan, mniejsze i większe przyjemności prowadziły do tego, ze jedna pożyczka spłacała długi na karcie kredytowej, a kolejne wydawane na bieżąco, podnosiły kwotę spłat wszystkich rat. Zamiast oszczędzać na wesele, oszczędza na spłatę długów.

Starsza pani podała swoje dane osobowe podczas ankiety telefonicznej dla instytucji prowadzającej projekty dla seniorów. Wiarygodności osoby, którą rozmawiała, ani instytucji nie sprawdziła. W niedługim czasie zaczęła otrzymywać pisma ponaglające do spłaty rat za sprzęt AGD. Teraz szuka pomocy prawnej i nie wie, co może zrobić, by nie spłacać rat za towary, których nie kupiła.

Kobieta wsiadła do tramwaju i poczuła, że ktoś z tyłu pociąga jej torebkę. Niby nic się nie stało, ale przeglądając zawartość torebki nie znalazła dokumentów. Nie była pewna, czy zostały skradzione, czy tego ranka nie włożyła ich do torby. Nerwy sięgały zenitu, aż nie doszła prawdy, co się stało z dokumentami.

I choć te historie są tylko przykładowe, to życie pisze podobne scenariusze. Na szczęście możemy zabezpieczyć się przed nim, dzięki bezpłatnej usłudze zastrzeżenia numeru PESEL w serwisie https://www.bezpiecznypesel.pl/

Ile razy w ciągu dnia podajesz swój numer PESEL?

W naszej rzeczywistości weryfikacja tożsamości obydwa się, czy nam się to podoba, czy też nie, po  numerze PESEL. Jest to uzasadniona procedura w urzędzie (przy okienku powinna być obecna tylko jedna osoba), czy u lekarza (przy recepcji powinien być obecny tylko jeden pacjent). Ale na pewno nie trzeba podawać numeru PESEL w bibliotece, na formularzu z danymi dziecka w przedszkolu, przy odbiorze paczki od kuriera, czy realizacji innych usług, gdzie możemy wykorzystać nr zamówienia, czy chociażby nazwisko. Zdecydowanie zwracajmy uwagę na sytuacje, kiedy ktoś prosi nas o dowód osobisty i chce wykonać jego skan! Weryfikacja tożsamości z wykorzystaniem dowodu osobistego może się odbyć bez podawania dowodu osobistego do ręki osobie trzeciej (proszę zobaczyć, nie zabierać, nie skanować).

To proste zasady i warto o nich pamiętać

A jak jest w internecie? Bardzo podobnie – nie podajemy numeru PESEL na stronach internetowych, które nie są bezpieczne, czy w rozumieniu technologicznym (brak certyfikatu bezpieczeństwa), czy w rozumieniu nieznajomości serwisu, jego przeznaczenia, czy uzasadnienia konieczności wpisania w formularzu numeru PESEL.

Chroniąc numer PESEL za pomocą systemu https://www.bezpiecznypesel.pl/ jego podanie jest wymagane, ale i zrozumiałe – system musi zapisać numer PESEL, który zostaje zablokowany przed wyłudzeniami pożyczek.

Chroń swój PESEL – to proste!

Chroń swój PESEL – nie daj się nabić w butelkę spłat niechcianych rat!
Autor: Materiały Prasowe Link: www.bezpiecznypesel.pl

Bezpieczny PESEL – jak to działa?

Zastrzegając numer PESEL w systemie Bezpieczny Pesel uniemożliwiamy zaciągnięcie pożyczki dla osoby (pożyczkobiorcy), która posługuje się tym numerem PESEL. Usługa dostępna jest bezpłatnie on-line.

W przypadku odpisywanej historii młodego człowieka, który wpadł w spiralę zadłużenia zastrzegł on swój numer PESEL, by ograniczyć dostępność do łatwego wzięcia pożyczki. W przypadku starszej pani zastrzeżenie numeru PESEL ma charakter prewencyjny, by ktoś nie zaciągnął zobowiązań finansowych i nie naraził ją na bezpodstawne spłaty rat. A dla gubiących dokumenty, również prewencyjnie, można zastrzec dokumenty (w tym numer PESEL), aby w przypadku ich znalezienia przez osoby trzecie, dane osobowe nie zostały wykorzystane do zaciągnięcia pożyczki.

Wystarczą tylko 2 kroki, aby zastrzec numer PESEL w systemie Bezpieczny PESEL

Chroń swój PESEL – nie daj się nabić w butelkę spłat niechcianych rat!
Autor: Materiały Prasowe Link: www.bezpiecznypesel.pl

Jeśli wykonasz te dwa kroki prawidłowo otrzymasz potwierdzenie, że Twój numer PESEL został zastrzeżony. Od tej pory jakiekolwiek naruszenia i próby wykorzystania Twojego numeru PESEL podczas składania wniosków o pożyczki przez nieuprawnione osoby powinny zakończyć się porażką i identyfikacją oszustwa przez firmy pożyczkowe.

A co zrobić, jeśli zastrzegłem numer PESEL, a jednak chcę wziąć pożyczkę? Nic prostszego. W serwisie https://www.bezpiecznypesel.pl/ korzystamy również bezpłatnie z formularza COFNIJ ZASTRZEŻENIE.

Szczegółowe instrukcje znajdują się w odpowiednich miejscach na stronie www.

Bezpieczny PESEL - dla kogo?

Dla każdego, kto świadomie nie chce zaciągać w najbliższym czasie pożyczki i poprzez zastrzeżenie swojego numeru PESEL w serwisie https://www.bezpiecznypesel.pl/ informuje firmy pożyczkowe, weryfikujące pożyczkobiorców w systemie Bezpieczny PESEL.

Chroń swój PESEL – nie daj się nabić w butelkę spłat niechcianych rat!
Autor: Materiały Prasowe

Poza tym osoby, które właśnie wzięły kredyt i chcą się chronić przed spiralą zadłużania poprzez pożyczki powinny skorzystać z zastrzeżenia numeru PESEL pomaga uniknąć spirali zadłużenia i skupić się na spłacie kredytu.

Osoby starsze są szczególnie narażone na oszustwa, wyłudzenia, dlatego dla seniorów jest to usługa, która prewencyjnie uchroni je przed kradzieżą tożsamości i przestępczością finansową i choć nie zawsze są one zaprzyjaźnione z Internetem, to mogą prosić o pomoc w zastrzeżeniu bliskich.

Chroń swój PESEL – to proste!

 O systemie Bezpieczny PESEL

Chroń swój PESEL – nie daj się nabić w butelkę spłat niechcianych rat!
Autor: Materiały Prasowe Link: www.bezpiecznypesel.pl

System Bezpieczny PESEL i serwis zostały uruchomiony w 2017 r. Tylko d początku roku 2020 skorzystało z niego ponad 15 tys. Polaków. Jest to inicjatywa firmy CRIF sp. z o.o. i Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych, jako pomysł na edukowanie społeczeństwa w zakresie bezpieczeństwa finansowego i przeciwdziałania zjawisku nadmiernego zadłużenia Polaków. Z systemu korzysta ponad 50 firm pożyczkowych sektora pozabankowego.

Więcej informacji na stronach:

Najnowsze