W czasie snu poprawia się kondycja fizyczna i psychiczna, sen ma zdecydowany wpływ na stan zdrowia, a brak snu może nawet powodować śmierć. Sen jest potrzebny do życia tak samo jak powietrze, woda czy pożywienie.
Przeciętny człowiek przesypia średnio 20 lat swojego życia, co daje około 8 godzin na dobę. Co ciekawe, np. słoń potrzebuje tylko około 3 godzin snu na dobę, a małe gryzonie aż 17-20 godzin, czyli niemal całe swoje życie.
Przeczytaj koniecznie: 7 sposobów na bezsenność
Wciąż przybywa osób, które nie marzą w snach, ale marzą o tym, żeby się wyspać. Badania prowadzone w ciągu ostatnich lat nad substancjami naturalnymi w organizmie potwierdziły, że za prawidłowe występowanie faz snu i czuwania odpowiedzialna jest właśnie melatonina - hormon wydzielany przez szyszynkę. Na jej poziom wpływają silnie wszelkie przejawy życiowej nieregularności. Ponadto wraz z wiekiem zmniejsza się ilość melatoniny w organizmie.
Badania naukowców potwierdziły, że osoby z niskim poziomem melatoniny śpią gorzej i często budzą się w nocy. Zdarza się, że coraz częściej nie możemy zasnąć pod wpływem silnego stresu. Nie śpimy wtedy, kiedy powinniśmy, z powodu tempa codziennego życia i coraz większych wymagań naszej cywilizacji. Często pracujemy i jesteśmy aktywni w nocy, zamieniając noc w dzień.
Poza tym używanie sztucznego oświetlenia zmienia naturalny, biologiczny rytm i produkcja "hormonu snu" - melatoniny staje się niewystarczająca, co powoduje długotrwały brak i zaburzenia snu.
Z badań wynika także, że poziom melatoniny jest niższy u osób z zaburzeniami snu. Dlatego zaleca się, aby uzupełniały środkami farmaceutycznymi niedobory naturalnej melatoniny, np. Melatoniną LEK-AM.
Pomaga ona na długo, a nie tylko doraźnie. Jej zadaniem jest przywrócenie równowagi pracy zegara okołodobowego. Dzięki temu organizm nabiera naturalnej chęci do spania, śpi zdrowo i głęboko, a o poranku jest wypoczęty.
"Złoty OTIS" dla Melatoniny LEK-AM
O tym, że Melatonina LEK-AM to skuteczny i bezpieczny lek przekonali się sami pacjenci, którzy przyznali Melatoninie LEK-AM Nagrodę Zaufania "Złoty OTIS 2009". To prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest przez konsumentów firmom farmaceutycznym za ich produkty w różnych kategoriach. Spośród zgłoszonych przez producentów preparatów to klienci wskazują te, które darzą zaufaniem.
Okiem specjalisty Melatonina leczy przyczyny, a nie tylko skutki bezsenności
Dr Michał Rabijewski, Klinika Endokrynologii CMKP w Warszawie:
Obecnie ogólnie przyjęte są trzy podstawowe wskazania do stosowania terapeutycznego melatoniny oparte na dość licznych badaniach klinicznych. Są to zaburzenia snu, zwłaszcza u osób w wieku podeszłym, regulacja rytmu sen - czuwanie u osób niewidomych i niwelowanie zaburzeń wynikających z szybkiej zmiany stref czasowych w czasie podróży międzykontynentalnych (jet-lag).
Pacjent rozpoczynający przyjmowanie melatoniny powinien być poinformowany, że pierwszych znaczących korzystnych efektów należy spodziewać się po około 2 tygodniach od początku kuracji, a pełne efekty, które utrwalają się po miesiącu stosowania, utrzymują się także przez długi czas po odstawieniu melatoniny. Pamiętać należy, że melatoninę należy przyjmować zawsze wieczorem, najczęściej około godziny przed planowanym snem.
Melatonina może być także pomocna w regulacji zaburzeń rytmów dobowych występujących u pracowników zmianowych. Można te zaburzenia zniwelować, stosując melatoninę przed snem w dawce 1-3 mg (jest to jedyny przypadek, kiedy melatoninę można zastosować w godzinach rannych - po pracy w nocy).
Od wielu już lat melatonina znajduje zastosowanie w łagodzeniu dolegliwości (zaburzenia snu, złe samopoczucie, nadmierna drażliwość, ból głowy, dezorientacja, zmęczenie i brak koncentracji) związanych ze zmianą stref czasowych w czasie podróży międzykontynentalnych. Powinna być stosowana w dawce 5 mg przez kilka dni po przylocie na miejsce na godzinę przed planowanym snem.
Melatonina jest także lekiem z wyboru u osób cierpiących na zespół opóźnionej fazy snu (późne zasypianie, późne budzenie się). Podawanie melatoniny o właściwej porze (najczęściej około godz. 22-23) powoduje znaczne przyspieszenie czasu zasypiania i wcześniejsze budzenie się.
Należy podkreślić, że melatonina usuwa przyczyny, a nie tylko skutki zaburzeń rytmów dobowych, czego konsekwencją są zaburzenia snu i bezsenność. Wywołuje sen zbliżony do snu naturalnego, z zachowaniem wszystkich jego faz, które są zwykle zachwiane przy stosowaniu większości środków nasennych. Ponadto melatonina nie powoduje uzależnienia i można ją stosować przez długi czas.