Odkąd Polska należy do Unii Europejskiej, wyjazd do pracy za granicą jest łatwiejszy niż kiedyś. Jednak niepokojące wydaje się to, że od jesieni zeszłego roku, kiedy w naszym kraju miały miejsce wybory parlamentarne, odsetek osób rozważających pracę poza granicami kraju zwiększył się aż o 14 procent.
Przeczytaj również: Zanim wyjedziesz do pracy za granicą, koniecznie to przeczytaj
Właśnie jesienią ur. agencja pracy tymczasowej Worck Serwive zrealizowała poprzednie badanie na temat zatrudnienia. Wówczas 39 proc. osób bez pracy rozważało zagraniczny wyjazd w celu zarobkowym. Dzisiaj jest to już 53 proc. Polaków nieutrzymujących się samodzielnie. 27 proc. z tej grupy stanowią osoby bezrobotne, a 24 proc. – w trakcie nauki.
Z analizy Worck Serwive wynika, że aż 19 proc. wszystkim obywateli Polski dopuszcza możliwość wyjazdu za granicę i podjęcia tam pracy. 7,1 proc., a więc 1,5 mln Polaków, zadecydowało już o wyjeździe. W tej grupie badanych, w porównaniu z jesienią, wzrost wyniósł 1,8 pkt procentowego. Oznacza to, że przybyło 225 tys. osób zdeterminowanych do wyjazdu.
Może zainteresować cię także: Praca sezonowa w Niemczech. Vademecum pracownika
Dla trzech czwartych badanych (73 proc.) bez znaczenia jest to, czy Wielka Brytania wystąpi z Unii Europejskiej. Brexit nie będzie mieć wpływu na ich decyzję o wyjeździe. 23 proc. Polaków zmieniłoby swoje plany, gdyby zaproponowano im wyższe zasiłki.
Źródło: biznes.pap.pl