KOLEJKI LEKARZ ZUS SKLEP LOTNISKO

i

Autor: Shutterstock

Co opłaca się kupować w sklepach bezcłowych?

2018-08-11 16:00

Sklepy bezcłowe cieszą się na lotniskach niekończącą się popularnością. Pierwszy tego typu lokal otworzono na lotnisku Shannon w 1947 roku. Według raportu Duty Free World Council, Europejczycy stanowią 31proc. wszystkich klientów stref bezcłowych na całym świecie, a wyspecjalizowane sklepy są głównym źródłem zasilającym budżety lotnisk w całym regionie. Nie zawsze jednak w sklepach bezcłowych zrobimy zakupy w okazyjnych cenach.

Jak podaje Skycop, firma zajmująca się walką o prawa i odszkodowania dla pasażerów, coraz częstsze opóźnienia lotów mogą oznaczać, że Europejczycy będą mieć jeszcze więcej czasu na zakupy, jednak tylko nieliczni zdają sobie sprawę, że nie wszystkie oferty to prawdziwa okazja. Sprzedaż bezcłowa to taka w jakiej detalista sprzedaje towary zwolnione z wybranych podatków lokalnych lub krajowych i z tego względu może zaoferować ceny niższe niż na rynku. Należy jednak pamiętać, że od 1999 roku pasażerowie lotów wewnątrzunijnych nie mogą już korzystać z cen wolnych od podatku, a podróżujący poza UE są jedynymi, którzy mogą nadal cieszyć się z dużych zniżek.

Co ciekawe, po opuszczenie Unii Europejskiej przez Wielka Brytanię, Brytyjczycy będą mogli wrócić do zakupów bezcłowych. Z drugiej strony to także dobra wiadomość dla podróżujących z UE, ponieważ trzygodzinne opóźnienie z lub do Londynu może wkrótce zapewnić pasażerom: odszkodowanie w wysokości do 600 euro i więcej czasu na szukanie wyjątkowych ofert cenowych na lotnisku.

Jeśli chodzi o same zakupy to najczęściej kupujemy tam alkohol. Według Irish Times, oszczędności na tego rodzaju napojach mogą wahać się od 50 proc. do 75 proc. Niestety większość wysokiej klasy trunków będzie oferowanych w tej samej cenie, co w lokalnym sklepie, dlatego kupując drogie whiskey trzeba uważać. Palacze mogą zaoszczędzić do 50 proc. na tytoniu, zaś kosmetyki takie jak perfumy są na lotnisku tańsze niekiedy nawet o 80 proc.

– Z analizy Eurocontrol wynika, że do 2040 r. liczba lotów europejskich opóźnionych o maksymalnie 2 godziny wzrośnie siedmiokrotnie. Stale rosnący ruch pasażerski oraz braki kadrowe w obsłudze naziemnej oraz personelu latającym za 22 lata będą dotykać 470 tys. pasażerów dziennie. Jest to przerażająca wiadomość dla podróżujących, dlatego zostaną podjęte działania mające na celu zwiększenie przepustowości portów lotniczych i linii lotniczych. Sklepy wolnocłowe z kolei z pewnością na tym skorzystają. W tej sytuacji warto zapoznać się z zaletami i wadami zakupów bezcłowych – mówi Marius Stonkus, prezes firmy Skycop.

Nie tylko cena sprawia, że coraz chętniej zaglądamy do sklepów bezcłowych. Według sprawozdania DFWC mniej niż jedna trzecia podróżnych na świecie jest zdania, że sklepy wolnocłowe oferują ekskluzywne i unikalne towary. W rzeczywistości jest to faktycznie jedyne miejsce, w którym sprzedaje się duże flakony perfum, litrowe butelki alkoholu, kosmetyki podróżne czy najrzadsze gatunki alkoholi na świecie.

Nie wszystko jednak co znajdziemy w takim lokalu opłaca się kupować. Należy unikać między innymi, pamiątek. Lotniska mając świadomość, że są ostatnim miejscem, w którym turysta może zaopatrzyć się w tego typu produkty, świadomie podnoszą ich ceny.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze