Kredyt

i

Autor: Getty Images/Andrzej Rostek

Zadłużenie

Co to jest kredyt konsolidacyjny? Kiedy warto go wziąć?

2023-07-30 17:26

Jeśli popadłeś w pętlę zadłużenia i nie jesteś w stanie spłacać rat zaciągniętych kredytów, pomyśl o kredycie konsolidacyjnym. W ten sposób zastąpisz wszystkie swoje pożyczkowe zobowiązania jednym kredytem. Konsolidować możesz niemal wszystko: kredyty mieszkaniowe, samochodowe, konsumpcyjne, ratalne czy linie debetowe.

Kredyt konsolidacyjny – na czym polega

Bank decydujący się skonsolidować długi w jeden kredyt, przejmuje wszystkie twoje zobowiązania, sumuje je i udziela ci kredytu na nowych warunkach. Nie ma przeszkód, żeby połączyć długi o różnym charakterze czy wobec różnych wierzycieli. Jedną ratą kredytu konsolidacyjnego możesz spłacać zadłużenie na karcie kredytowej albo limity odnawialne na ROR, pożyczki gotówkowe, kredyty ratalne, samochodowe, a nawet inne kredyty konsolidacyjne.

Masz szansę na taki kredyt, nawet jeśli masz duże zadłużenie. Najlepiej, jeśli masz zabezpieczenie w postaci nieruchomości (może to być nawet dom lub mieszkanie, za które spłacasz kredyt), ale w wielu bankach możesz konsolidować kredyty nawet bez tego - wtedy bank udziela ci nowego kredytu gotówkowego zabezpieczonego wekslem. W przypadku kredytu konsolidacyjnego hipotecznego masz szansę na niższe oprocentowanie, ale zabezpieczenie stanowi Twoje mieszkanie czy dom.

Kredyt konsolidacyjny: jedna rata, jeden bank

Przed konsolidacją kredytów i pożyczek udzielonych przez różne podmioty spłacasz kilka rat w odmiennych wysokościach i terminach. Przy kredycie konsolidacyjnym spłacasz jedną miesięczną ratę w jednym banku. Główna korzyść to rozłożenie przez bank spłaty na dużo dłuższy okres. Nawet jeśli oprocentowanie nowego, wspólnego kredytu gotówkowego nie jest dużo niższe od odsetek z dotychczasowych pożyczek, to dzięki rozłożeniu pożyczki w czasie twoja rata będzie mniejsza. Nowa rata jest zawsze niższa niż suma wszystkich poprzednich.

Koszt kredytu konsolidacyjnego

Kredyt konsolidacyjny, jak każde zadłużenie, kosztuje. Po wydłużeniu okresu kredytowania jego całkowity koszt jest sporo wyższy niż suma poszczególnych zobowiązań. Poza tym trzeba liczyć się z innymi wydatkami związanymi z konsolidacją - gdy zabezpieczeniem jest hipoteka, powstają także koszty związane z wyceną nieruchomości, wpisem do ksiąg wieczystych, zakupieniem ubezpieczenia. Jednak plusy zdecydowanie przeważają.

Czy można wziąć kredyt konsolidacyjny wyższy niż suma zadłużeń? 

Tak, jeżeli bank wysoko oceni Twoją zdolność kredytową. W takiej sytuacji większa część kredytu zostaje przeznaczona na spłatę zadłużeń, a mniejsza część zostaje przelana na Twój rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Ta kwota może pokryć koszt dowolnego celu konsumenckiego.

Wysokość i okres spłaty kredytu konsolidacyjnego

Minimalna kwota kredytu może oscylować na poziomie 1000 zł, maksymalna – może sięgać nawet 200 000 zł. Ile trwa kredyt konsolidacyjny? Najkrótszy okres może wynosić tylko 6 miesięcy, najdłuższy – nawet 10 lat, przy czym bank może wyznaczyć minimalne progi dla poszczególnych okresów.

Sonda
Czy spłacasz zaciągnięty kredyt?
Pieniądze to nie wszystko Waldemar Buda

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze