bank ING

i

Autor: Shutterstock

Kredyt hipoteczny

Pierwszy kredyt oparty o WIRON już na rynku. Jakie koszty hipoteki w ING?

2023-06-27 16:54

WIBOR czy WIRON, który z tych wskaźników jest korzystniejszy? Pierwszy bank, ING Śląski już wprowadził do swojej oferty kredyt w oparciu o WIRON dlatego możliwe jest już sprawdzenie czy rzeczywiście oprocentowanie kredytu jest korzystniejsze. Przy tym należy pamiętać, że kredyt, którego oprocentowanie liczone jest w oparciu o WIRON, mogą zaciągnąć nowi klienci. Ci, którzy są w trakcie, spłaty, mogą zapytać w swoim banku o możliwość podpisania aneksu do umowy.

WIBOR czy WIRON. Który wskaźnik wypadł lepiej?

Bankier.pl porównał oferty kredytu, który oferuje ING Bank Śląski opartym na nowym wskaźniku i starym wskaźniku.

Na 22 czerwca notowania prezentowały się następująco:

  • WIBOR 6M – 6,95 proc.
  • WIRON 6M – 5,911 proc.

Jak wylicza portal, WIRON 1M jest o ok. 1 pp. niżej niż WIBOR 6M. Stawki oprocentowania prezentują się więc następująco:

  • W wariancie „Lekka rata” – 8,54 proc. kontra 8,17460 proc. (dla wersji WIRON ze stawką z 26.6.).
  • W wariancie „Łatwy start” – 8,59 proc. kontra 8,22460 proc.-podaje Bankier.pl

Portal informuje, że nowe marże są o 0,75 pp. wyższe niż wcześniej.  Jak wylicza Bankier.pl, w promocyjnym kredycie z okresowo stałym oprocentowaniem obowiązywały po 5 latach odpowiednio marże – 1,59 pp. (+ WIBOR 6M) oraz 1,64 pp. (+ WIBOR 6M). 

"Stawki powyżej 2 pp. proponowane w ramach promocji dla zmiennego oprocentowania mogą wydawać się zaskakujące, ale w czerwcowym przeglądzie ofert promocyjnych znalazły się wyższe"-czytamy na portalu.

Obawy banku centralnego

„Zamiana WIBOR na WIRON może powodować przejściowe trudności instytucji finansowych w efektywnym zabezpieczaniu się przed ryzykiem stopy procentowej. Ma to związek z zastąpieniem wskaźników WIBOR, których wysokość jest znana na początku okresu odsetkowego (forward looking), przez obliczane w wyniku złożenia obserwowanych codziennie wskaźników WIRON indeksy składane, których wysokość jest wyznaczana dopiero na koniec okresu (backward looking)” – stwierdzono w opublikowanym przez Narodowy Bank Polski „Raporcie o stabilności systemu finansowego”.

Według banku centralnego, zmiana może stanowić problem nie w przypadku nowych umów kredytowych, ale w zakresie umów już istniejących. Wskazano bowiem, że zasady konwersji istniejących umów mogą przewidywać sposób kalkulacji odsetek odmienny niż „obowiązujący standard dla transakcji OIS”, stosowanych w celu zabezpieczenia się przed ryzykiem stopy procentowej. Transakcje OIS to operacje na instrumentach pochodnych.

Na jakich zasadach działa WIRON?

WIRON, którego administratorem został GPW Benchmark, ma na kolejne lata stać się kluczowym wskaźnikiem referencyjnym stopy procentowej, stosowanym w umowach finansowych, np. kredytowych, ale także instrumentach finansowych, czyli m.in. papierach dłużnych. Nowy indeks transakcyjny będzie opracowywany na podstawie transakcji depozytowych zawieranych przez podmioty przekazujące dane z instytucjami finansowymi oraz z dużymi przedsiębiorstwami. Wskaźnik ma okazać się korzystny dla kredytobiorców z uwagi na cykle obowiązywania. Dziś oprocentowanie rat kredytów reguluje się w zależności od wybranego WIBOR-u, na okresy np. trzech lub sześciu miesięcy. Tymczasem WIRON ma być wskaźnikiem jednodniowym. Kredytobiorca pozna zatem ostateczną wysokość raty w dniu spłaty.

Zgodnie założeniami wypracowanymi przez Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. Reformy Wskaźników Referencyjnych działający przy KNF zaprzestanie publikacji WIBOR-u nastąpi prawdopodobnie na początku 2025 roku. 

Pieniądze to nie wszystko Tadeusz Białek
Sonda
Czy posiadasz kredyt hipoteczny?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze