Rosnące koszty działalności dobijają biznes
Jak prognozuje Sielewicz "kolejne miesiące nadal będą cechowały się sporą niepewnością, zwłaszcza ze strony rynków zagranicznych.Aktualna prognoza Coface zakłada, że globalny wzrost gospodarczy sięgnie zaledwie 2,2% w 2024 r., co jest nie tylko słabszym tempem niż szacowane 2,4 proc. w tym roku, ale także jednym z najsłabszych wyników od początku tego wieku, z wyjątkiem spowolnienia podczas kryzysu technologicznego, globalnego kryzysu finansowego oraz pandemicznej recesji".
Według głównego ekonomisty, Polska gospodarka pozostaje zależna od sytuacji na rynkach zagranicznych nie tylko poprzez eksport, ale także zaangażowanie wielu firm w globalne łańcuchy produkcyjne.
"Z drugiej strony należy pamiętać, że jesteśmy największą gospodarką w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i w większym stopniu możemy bazować na popycie wewnętrznym przedsiębiorstwa w Polsce ponoszą wysokie koszty działalności operacyjnej. Ceny surowców energetycznych pomimo, że nie są już na tak wysokim poziomie jak w ubiegłym roku, to nadal przyczyniają się do wyższych kosztów niż w latach przedpandemicznych" -dodaje Sielewicz.
Jego zdaniem rosnące wynagrodzenia są "korzystne dla pracowników, jednak coraz bardziej dotkliwe dla pracodawców, zwłaszcza wobliczu braku przyspieszenia popytu. Ponadto, presja na marże ogranicza zyski przedsiębiorstw, a ich znaczne wzrosty, jakie miały miejsce w ubiegłych dwóch latach wraz ze wzrostem obrotów, wydają się już być zakończone lub mniej dynamiczne w przypadku niektórych branż".