Coraz więcej osób zadowolonych z sytuacji na rynku pracy

2016-03-30 17:32

Polscy coraz mniej krytycznie oceniają sytuację na rynku pracy – wynika z najnowszego sondażu CBOS. Liczba osób uznających sytuację za dobrą wzrosła z 4 proc. w marcu 2014 r. do 17 proc. w marcu br. Mimo to wśród ankietowanych i tak przeważają negatywne opinie.

Jak podano, w marcu 2014 r. sytuację na rynku pracy jako złą oceniało 76 proc. Polaków. Rok później negatywnie postrzegało ją 68 proc., natomiast w marcu 2016 roku - odsetek ten spadł do 49 proc.

Z sondażu wynika, negatywne opinie na temat rynku pracy przeważają we wszystkich grupach społecznych, ale różnice między niektórymi z nich są znaczne.  Źle oceniają rynek pracy przede wszystkim kobiety (55 proc.), osoby w średnim wieku lub starsze, tzn. 45+ (53 proc. i więcej), mieszkańcy wsi (53 proc.) i z małych miast (54 proc.), osoby o niskim statusie zawodowym: robotnicy niewykwalifikowani (58 proc.), bezrobotni (72 proc.), emeryci i renciści (59 proc.).

Zobacz: Bezrobocie w Polsce spadnie nawet do 6 procent. Kiedy?

Mniej krytyczni są mężczyźni, mieszkańcy dużych miast, osoby o wyższym lub wysokim statusie zawodowym: kadra kierownicza, średni personel. Co czwarta lub piąta osoba z tych grup ocenia rynek pracy dobrze. Natomiast wyjątkowo pozytywne noty sytuacji na rynku pracy wystawiają przedsiębiorcy i osoby pracujące na własny rachunek - 43 proc. spośród nich uważa sytuację za dobrą.

Źródło: PAP

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze