Wnioski o wydanie e-dowodu będzie można składać od 4 marca 2019 r. W pierwszej kolejności nowy dowód otrzymają posiadacze przeterminowanych dokumentów oraz osoby, które je utraciły lub zniszczyły. Proces wymiany dowodów będzie rozłożony na 10 lat i potrwa do 2029 r.
Jaka różnica w dokumentach?
Cyfrowy dowód będzie wyglądał bardzo podobnie do obecnego, jednak w jego wnętrzu będzie znajdował się chip, w którego pamięci znajdą się m.in. dane identyfikacyjne umieszczone w warstwie graficznej, takie jak zdjęcie biometryczne.
Ułatwienie formalności
Jak przekonują przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji, nowy dokument ma w znaczny sposób ułatwić kontakt obywateli zarówno z urzędami, jak i z firmami, które świadcząc swoje usługi wymagają od nas potwierdzenia tożsamości. E-dowód ma być bezpiecznym i bezpłatnym narzędziem m.in. do komunikacji ze służbą zdrowia.
Co więcej, e-dowód ma służyć do podpisywania dokumentów elektronicznych. Będzie on tak samo ważny jak podpis własnoręczny. O tej funkcji będzie mógł zdecydować jednak każdy użytkownik osobiście. Cyfrowy dowód zostanie wyposażony w tzw. profil osobisty, który umożliwi potwierdzenie tożsamości w usługach online - w praktyce będzie wymagało to przyłożenia nowego dowodu do czytnika i wpisania kodu PIN, podobnie jak jest to z kartami płatniczymi.
Ponadto, e-dowód będzie posiadał aplikację ICAO (dokument podróży z cechą biometryczną "zdjęcie twarzy"), która ma zapewnić szybszą odprawę jego właściciela na lotniskach.