szkoła

i

Autor: pixabay.com

Czeka nas kryzys na rynku pracy? Zabraknie wyspecjalizowanych zawodowców

2022-06-21 16:15

Absolwenci szkół podstawowych wciąż chętniej decydują się na licea niż technika czy szkoły zawodowe. Nie przekonują ich pewne i stabilne zatrudnienie, tak zwany "fach w ręku" czy gwarancja wysokiej pensji.

Absolwenci szkół podstawowych decydują o swojej przyszłości

20 czerwca 2022 roku upłynął termin na składanie wniosków o przyjęcie do szkół średnich. Uczniowie szkół podstawowych musieli zdecydować gdzie chcą kontynuować naukę. Obecnie czekają na wyniki egzaminów ósmoklasisty oraz wyniki ostatecznej rekrutacji do szkół średnich. 

Będą one znane pod koniec lipca. Na aktualnym etapie można wyciągnąć jeden wniosek dotyczący przyszłości tegorocznych absolwentów szkół podstawowych w naszym kraju. Zdecydowanie częściej decydują się na wybór liceum ogólnokształcącego a wyborem najrzadszym są szkoły branżowe I stopnia. 

Pieniądze to nie wszystko. Hanna Gronkiewicz-Waltz

Uczniowie najchętniej wybierają licea

We Wrocławiu szkołę branżową I stopnia wybrało jedynie nieco ponad 400 uczniów. Pójście do technikum ma w planach około 2 500 osób, natomiast na kontynuację nauki w liceum zdecydowało się aż 6 200 absolwentów szkół podstawowych. Podobną tendencję można zaobserwować w większości polskich miast. W Zabrzu (województwo śląskie) na szkołę branżową postawiło 202 uczniów, na technikum 692 osoby a na liceum 884.

Tego roku obserwujemy wyraźny wzrost chętnych do nauki w liceum. Wzrasta również liczba kandydatów do techników. Jeśli chodzi o szkoły branżowe sytuacja jest zgoła odwrotna - ilość chętnych jest coraz mniejsza. 

W Krakowie w roku szkolnym 2019/2020, na liceum zdecydowała się 9246 uczniów, na technikum 5141, na szkołę branżową - 949. Był to rok w którym miała miejsce kumulacja absolwentów szkół podstawowych oraz wygasających wówczas gimnazjów. Rok później było to analogicznie 4236, 2559 i 480.  W tym roku szkolnym 2021/2022 do liceum wybiera się 4669, do technikum 2866. Na szkołę branżową zdecydowało się 532 uczniów.

W tym roku do szkół zgłasza się "półtora rocznika"

W Rudzie Śląskiej sytuacja wygląda podobnie - choć w przypadku tego miasta prym wiodą technika (542 kandydatów) wyprzedzając licea o jednego kandydata (541 kandydatów). Jednak pozycja szkół branżowych pozostaje taka sama - plasują się na ostatnim miejscu z liczbą kandydatów - 263.

W Sopocie tendencja utrzymuje się taka sama od wielu lat. Około 60 procent absolwentów szkół podstawowych decyduje się na złożenie papierów do liceów. 35 procent z nich wybiera technika. Na szkoły branżowe decyduje się 5 procent uczniów.

Istotny jest również fakt, że w tym roku do szkół ponadpodstawowych zgłasza się "półtora rocznika". Jest to pozostałość po przeprowadzonej w minionych latach reformie edukacji.  Efektem tego jest wzrost kandydatów, który odnotowują wszystkie rodzaje i typy szkół. Jednak porównując wzrost względem minionych lat - jest on dwukrotnie wyższy w liceach i technikach niż w szkołach branżowych.

Sonda
Jak oceniasz poziom edukacji w polskich szkołach?

Nie ma szans na renesans szkolnictwa zawodowego?

Według opinii raczej nie będziemy mogli mówić o renesansie szkolnictwa zawodowego - ponieważ jak widać - nie zanosi się na niego. Pomimo różnych "zabiegów" wykonywanych i przeprowadzanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki (MEiN) uczniowie wciąż zdecydowanie chętniej decydują się na licea niż na szkoły zawodowe/branżowe.

Absolwentów szkół podstawowych ewidentnie nie interesuje deficyt na rynku pracy (który mógłby niektórym z nich zagwarantować zatrudnienie bezpośrednio po szkole). Nie pomaga również coraz lepsza oferta kształcenia w szkołach zawodowych czy technikach. 

Zdaniem ekspertów na tak skonkretyzowane wybory młodych ludzi w kwestii wyboru szkoły mają wpływ różne opinie (często fałszywe) dotyczące szkół branżowych czy techników. W wielu środowiskach wciąż pokutuje opinia, że szkoły tego typu są dla uczniów "mniej zdolnych" bądź nie mających szans na dostanie się na studia. Prawda jest jednak inna. Uczniowie decydują się na licea ponieważ często nie mają stricte sprecyzowanych planów zawodowych na przyszłość więc wybierają szkoły o profilu ogólnokształcącym, by mieć całkowicie otwarty i wieloaspektowy "wachlarz możliwości" po zakończeniu szkoły średniej.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze