Abonament RTV

i

Autor: Shutterstock Abonament RTV

Czy można zrezygnować z TVP, żeby nie płacić za abonament RTV?

2017-06-09 8:00

Zastanawiasz się, co zrobić, żeby uniknąć opłat za abonament RTV? Nie oglądasz telewizji publicznej i chcesz zrezygnować z nadawanych przez nią kanałów? Sprawdź, czy możesz wyłączyć TVP i uzyskać zwolnienie z opłat za abonent radiowo-telewizyjny.

Większość widzów, którzy korzystają z ofert prywatnych sieci telewizyjnych, ma swoje ulubione kanały. Jednocześnie nie każdy abonent ogląda telewizję publiczną. Czy można więc wyłączyć TVP, a przy okazji zaoszczędzić na abonamencie RTV? Zapytaliśmy o opinię ekspertkę.

ZOBACZ TEŻ: Jaka kara grozi za rozwiązanie umowy z telewizją? [ABONAMENT RTV]

- Każda telewizja kablowa lub platforma cyfrowa, jak nc+ czy Cyfrowy Polsat, na życzenie klienta mogą wyłączyć następujące programy: TVP HD, TVP Info, TVP Historia, TVP Kultura, TVP Sport, TVP ABC, TVP Rozrywka, TVP Seriale, o ile sami rozwiążą umowę z TVP S.A.. Natomiast, zgodnie z rozporządzeniem Krajowej Radiofonii i Telewizji, nie jest możliwe rozwiązanie umowy i wyłączenie kanałów wiodących, czyli TVP 1, TVP 2, TVP 3 – mówi Superbiz.pl Miłosława Strzelec-Gwóźdź, partnerka w GP Kancelaria Radców Prawnych, SolidnyRegulamin.pl.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Nadawca telewizji doniesie na klienta. Czy to podstawa do zerwania umowy?

Mimo że operator może wyłączyć wybrane kanały telewizji publicznej, obowiązek uiszczania opłaty abonamentowej spoczywa na każdej osobie oprócz grup wymienionych w procedowanej obecnie ustawie. Wyjątek stanowią m.in. osoby, które ukończyły 75. rok życia, osoby niewidome, z niepełnosprawnościami czy takie, które otrzymują świadczenie pielęgnacyjne socjalne lub rentę socjalną.

ZOBACZ: Chcesz zrezygnować z telewizji przez abonament RTV? Zapłacisz sporą karę!

- Obowiązek uiszczania opłaty abonamentowej jest uzależniony od posiadania odbiornika, a nie możliwości oglądania programów telewizji publicznej. Należy tu podkreślić, że projekt nowych przepisów wprowadza domniemanie, zgodnie z którym osoba będąca abonentem telewizji płatnej, np. telewizji kablowej bądź satelitarnej, posiada odbiornik telewizyjny, w związku z czym jest obowiązana do uiszczania opłaty abonamentowej – wyjaśnia Miłosława Strzelec-Gwóźdź.

Źródło: mat. własne

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze