Być może Komisja Europejska uruchomi pieniądze dla Polski

i

Autor: Pixabay.com Być może Komisja Europejska uruchomi pieniądze dla Polski

Polska dostanie więcej pieniędzy na transformację z UE bo mamy węgiel?

2022-01-05 8:23

- Kraje jak nasz, z energetyką opartą na węglu, powinny dostać więcej środków na transformację – mówi "Dziennikowi Gazecie Prawnej" minister rozwoju i technologii Piotr Nowak. Kraje wyżej rozwinięte weszły na technologiczny szczyt, wciągnęły drabinę i mówią nam: wspinajcie się. To nie fair – uważa. Nowak w opublikowanej w środę rozmowie zapytany został m.in., jak w kontekście inflacji i kondycji złotego postrzega transformację energetyczną.

"Bez zgody dużych graczy – Chin czy USA – decyzja UE, żeby osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 r., nie jest najzdrowsza dla europejskiej gospodarki. Pekin tylko w zeszłym roku zbudował tyle elektrowni węglowych, ile ma cała Unia. To pokazuje, że Wspólnota zakłada sobie pętlę na szyję" – ocenił.

Jego zdaniem "na pewno kraje takie jak nasz, z energetyką opartą na węglu, powinny dostać więcej środków na transformację". "Tymczasem Europejski Bank Inwestycyjny wyciął wsparcie dla gazu i atomu. W efekcie mamy sytuację, w której kraje wyżej rozwinięte weszły na technologiczny szczyt, wciągnęły drabinę i mówią nam: wspinajcie się. To nie fair" – podkreślił.

Polski Ład – czy jest to rewolucja podatkowa i społeczna

Sceptyczne podejście

W tym kontekście nawiązał też do energii atomowej. "Nie jesteśmy terenem aktywnym sejsmicznie, więc inwestujmy w to. Wydaje się, że jesteśmy teraz najbliżej podjęcia tej decyzji. Ale wpływ na nią ma również KE. Pieniądze na energetykę jądrową zablokowano, warunki zmieniają się cały czas. Nie można przecież dać 3 mld zł i rozgrzebać inwestycję bez pewności jej domknięcia" – wskazał Nowak.

Pytany, co można zrobić, jeśli Polska została w Unii praktycznie sama, szef MRiT odparł, że "były niemiecki minister gospodarki Peter Altmaier sygnalizował, że niemiecki biznes też podchodzi bardzo sceptycznie do transformacji energetycznej".

Sonda
Myślisz, że Polski Ład poprawi twoje życie?

Śmiertelna pułapka

"Zobaczymy, jak to będzie w innych krajach. Obserwatorzy ze Stanów czy Wielkiej Brytanii ten nurt, w jaki wpadli liderzy Unii, nazywają śmiertelną pułapką. Przemysł w UE stanie się niekonkurencyjny. Liczę, że nastąpi opamiętanie" – dodał.

Według ministra dojdzie do rewizji unijnego podejścia. "Istnieje potężne ryzyko w postaci wysokich cen prądu i paliw. Na przykład w Hiszpanii czy Włoszech już zaczyna się ubóstwo energetyczne. Zmiana źródeł energii nie trwa pięć lat, to proces rozpisany na kilka dekad" – zaznaczył. "Jeśli polityka jest taka, że nie finansujemy wydobycia paliw węglowodorowych, to przestają płynąć inwestycje w ten sektor. Nie ma inwestycji, popyt rośnie, a w efekcie ceny szybują" – wyjaśnił Nowak.

Najnowsze