Ekspert Super Expressu odpowiada: wszystko o działkach i prawach działkowców

2014-02-01 3:00

Działkowcy pytają, my odpowiadamy! W czwartek w redakcji "Super Expressu" telefony od naszych Czytelników odbierał poseł Platformy Obywatelskiej i członek komisji pracującej nad nową Ustawą o rodzinnych ogrodach działkowych Marek Łapiński (43 l.). Zainteresowanie poradami eksperta było ogromne, a telefon dzwonił bez ustanku. Oto niektóre z problemów, z jakimi zgłaszali się nasi Czytelnicy.

Irena Zawistowska (75 l.), działkowiec z Białegostoku: Czy mogę wykupić swoją działkę?

Niestety, w obecnym kształcie Ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych nie przewiduje takiej możliwości. W trakcie prac nad jej tworzeniem planowano wprowadzić możliwość uwłaszczenia działkowców, ale z ostatecznej wersji ustawy została ona usunięta. Chcemy, aby sprawa uwłaszczenia została ujęta w odrębnej ustawie.

Jak wydzielić ogród na osobne stowarzyszenie. Jak to zrobić?

W terminie 12 miesięcy od wejścia w życie ustawy musi pan zwołać zebranie wszystkich działkowców korzystających z działek na terenie tego rodzinnego ogrodu w celu głosowania w sprawie wyboru stowarzyszenia ogrodowego. Uchwała o wyodrębnieniu podejmowana jest bezwzględną większością głosów przy obecności przynajmniej połowy działkowców z danego ROD.

Czy w tym roku będę musiał płacić za działkę?

Zmiany w przepisach Ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych nie przewidują zwolnienia z opłat. Niezależnie od tego, czy w strukturach PZD, czy też innego stowarzyszenia, działkowcy muszą ponosić koszty eksploatacyjne związane z korzystaniem z ogródków.

Zobacz: Super Express radzi: Jak nie stracić działki!

Co zyskam na wyjściu ze struktury Polskiego Związku Działkowców?

W zamyśle ustawodawcy było oddanie decyzji o wydzieleniu lub pozostaniu w strukturach Polskiego Związku Działkowców w ręce samych działkowców. I to właśnie oni w pierwszej kolejności muszą się zastanowić, co im się podoba, a co nie. Aspekt finansowy będzie ważny. Czy chcą płacić na strukturę ogólnopolską, czy też wziąć sprawy związane z zarządzaniem swoim ogrodem we własne ręce? W tej chwili na strukturę ogólnopolską, czyli PZD, przekazywane jest 35 proc. odprowadzanych składek, a 65 proc. pozostaje w dyspozycji ogrodów.

Mam 85 lat i chciałbym przekazać działkę wnuczce. Czy mogę to zrobić?

Jak najbardziej może pan przenieść na nią prawo do działki, a stowarzyszenie ogrodowe nie może panu tego odmówić, ponieważ w myśl ustawy zalicza się ona do grona "osób bliskich". Gwarantują to panu przepisy nowej ustawy.

Czy mogę działkę sprzedać?

Samej działki sprzedać nie można. Można przekazać prawa do korzystania z niej innej osobie, a sprzedać to, co się na niej znajduje. Czyli altanę, nasadzenia, ogrodzenie. Ważne, aby na samym początku wystąpić o zgodę do zarządu ogrodu i poinformować go o chęci przekazania działki. A także podanie dokładnych danych osoby zainteresowanej przydziałem działki. Jeśli zarząd wyrazi zgodę, można podpisać umowę sprzedaży. Ważne, aby pamiętać o notarialnym potwierdzeniu umowy przeniesienia praw.

Czy można mieszkać na działce i jak kogoś zmusić do wyprowadzki?

Artykuł 12 ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych wprost mówi, że na działkach nie można mieszkać ani prowadzić na nich działalności gospodarczej. Zarząd ogrodu ma obowiązek powiadomić o tym fakcie powiatowy nadzór budowlany, który rozpocznie odpowiednią procedurę administracyjną.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze